коронавирус македонија

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Владата на Република Северна Македонија на денешната 74-та седница, донесе заклучок со кој 15 јули се определува за неработен ден заради непречено спроведување на изборниот процес за предвремените парламентарни избори и истиот нема да се о
Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Министерот за здравство Венко Филипче денеска преку социјалните мрежи извести дека починал д-р Арификмет Деари, уролог од Тетово, поради компликации од коронавирусот.
Read more

Најмногу заразени во Чаир, седум општини со по над сто заболени

Од новите 150 дијагностицирани со коронавирус од тестирањата во изминатите 24 часа, најголем број, 93 случаи се од Скопје.
Read more

Вкупно 26 скопјани обвинети за непочитување на здравствените прописи

Скопје, 22 јуни 2020 (МИА) – Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против 26 лица, обвинети за кривично дело непостапување според здравствените прописи за
Read more

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но сè уште се работат и други земени брисеви, информираа за МИА од Институтот за јавно здравје.
Read more

Фудбалски рекордер: Украински клуб има 25 заразени со COVID-19

Целиот тим на Карпати од Лавов замина во карантин откако дури 25 лица излегоа позитивни на тестовите за коронавирусот.
Read more

Досега 55 позитивни на COVID-19 од штипските конфекции, во тек се 485 тестирања

Во Штип до вчера се издадени 55 решенија на позитивни лица на вирусот за домашно лекување и самоизолација и 169 решенија на лица за здравствен надзор и изолација по однос на контакти.
Read more

Регионални медиуми: Расте бројот на заболени во Северна Македонија, премиерот вторпат во самоизолација

Во изминатите 24 часа во земјава беа регистрирани 89 нови случаи на COVID-19, како и седум починати пациенти.
Read more

Мухамед Зекири позитивен на COVID-19

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, денеска на својот Facebook профил соопшти дека тој, неговата сопруга и тримесечната ќерка се позитивни на COVID-19.
Read more
play_arrow

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

Право да легитимира има само полицијата, поради што во четвртокот е испратено писмо до Комисијата за заразни болести, уште еднаш да се разгледа ваквиот услов што им е наметнат на угостителите, соопшти денеска министерот за економија, Крешн
Read more

Спасовски: Неопходни се брзи избори за обезбедување стабилни институции

Скопје, 26 мај 2020 (МИА) – Датумот на изборите е детерминиран со уредбата со законска сила која има важење до завршување на вонредната состојба.
Read more

Натпреварот Осогово - COVID-19 за симболични 100 денари

Второлигашот Осогово останува најактивен и со најголема кампања за време на кризата со коронавирусот.
Read more
реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Три работи за кои не треба да размислувате во креветот

Read more