коронавирус македонија

Филипче: Состојбата со вирусот се смирува, епидемиолошката крива спласнува

Состојбата со вирусот се смирува, епидемиолошката крива спласнува, а тоа го гледаме по бројот на новодијагностицирани случаи, веќе повеќе денови по ред се намалуваат, напиша денеска на својот Facebook профил министерот за здравство, Венко
Read more

В недела пристигнуваат првите 24.000 вакцини на AstraZeneca преку КОВАКС

На 28 март во државава ќе пристигне првата пратка од 24.000 вакцини на AstraZeneca преку КОВАКС системот, со што, како што најавија властите, треба да почне вакцинацијата на населението.
Read more

На инфективните одделенија се лекуваат 937 пациенти

На инфективните оддели во Скопје и во болниците во другите градови се лекуваат 937 пациенти со COVID-19 и има околу 260 празни болнички кревети во ковид-центрите, соопшти Министерството за здравство.
Read more
play_arrow

Санкционирани 352 лица за неносење маска

Како што се намалуваат бројките на новозаразени, така паѓа и бројот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска кршејќи ги правилата донесени од Владата во однос на носењето маска, а со цел заштита на ширењет
Read more

Овозможен увоз на вакцини против COVID-19, активни 7.766 случаи

Услови за увоз на вакцини за COVID-19 во земјава се овозможуваат со дополнетиот Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за лековите и медицинските средства, што вчера беше усвоен со консензус во Собранието.
Read more

Нови 447 случаи на COVID-19, 10 починати и 331 оздравен пациент

Во последните 24 часа од направени 2.543 тестирања регистрирани се 477 нови случаи на COVID-19, 10 починати лица на возраст од 47 до 88 години, сите починати во болнички услови и 331 оздравен пациент, информира Министерството за здравство.
Read more

Нови 213 случаи, 26 починати и 632 оздравени пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 741 тестирања, а регистрирани се 213 нови случаи на заразени си коронавирусот. Починати се 26 лица, а оздравени 632 пациенти.
Read more

МВР: Четворица не ја почитувале мерката за изолација, 255 не носеле заштитна маска

Скопје, 24 мај 2020 (МИА) – Во текот на изминатото деноноќие  на територијата на Република Северна Македонија на 141 лице им се издадени решенија за изолација, а 14 лица потпишале изјави за самоизолација.
Read more
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more