коронавирус македонија

Нови 256 случаи, 31 починат од COVID-19

Во последните 24 часа се направени 2.778 тестирања, а регистрирани се 256 нови случаи на COVID-19.
Read more

Регистрирани 83 нови случаи од 2.704 тестирања, 259 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на COVID-19.
Read more

Почнува вакцинацијата на пациенти со трансплантиран бубрег и кои одат на дијализа

Скопје, 15 мај 2021 (МИА) – Денеска ќе почне вакцинацијата на пациенти со трансплантирани бубрези и кои се на дијализа, а по нивната имунизација следуваат оние со потешка форма на хронични болести на респираторнио
Read more

Продолжува намалувањето на бројот на новозаболени од COVID-19

По мини пикот на новозаболени од COVID-19 на почетокот на неделава, последните бројки на новодијагностицирани бележат тренд на намалување, па така според вчерашната статистика регистрирани се 890 нови случаи на инфицирани со коронавирусот
Read more

Д-р Бошкоски: Зголемениот број на заразени е последица на однесувањето на секој поединец

Европа секојдневно бележи рекорден број заразени и починати од COVID-19. Властите во секоја одделна земја применуваат различни рестриктивни мерки со цел спречување на ширењето на заразата.
Read more

Реорганизација за повеќе болнички кревети, активни 19.035 случаи

Се преземаат активности за зголемување на капацитетите за болнички третман на ковид пациенти, а во лекувањето се вклучува и дополнителен кадар од приватните специјализанти за да се одговори на потребите.
Read more

Нови 1.168 случаи на COVID-19 од 3.353 тестирања, 18 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 1.168 нови случаи на COVID-19, а 18 лица починале.
Read more

Што значи безбеден секс во време на пандемија во Македонија?

Држењето безбедна дистанца е една од основните мерки за заштита од заразување со вирусот SARS-CoV-2 што ја предизвикува болеста COVID-19.
Read more
play_arrow

И со и без коронавирус, исти се проблемите за возење велосипед во земјава

Прашањето за тоа колку велосипедите се важно превозно средство за граѓаните во земјава повторно се актуелизираше со пламнувањето на бројот на заболени лица од COVID-19.
Read more

МЗ бара итна истрага за маските со лажни сертификати за заштита од коронавирус

Во врска со текстот објавен на порталот irl.mk
Read more

Скопје со најмногу активни случаи

За 24 часа во земјава регистрирани се 118 нови случаи со COVID-19.
Read more

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

По повикот на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има дого
Read more
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more