коронавирус македонија

Денеска се решава за укинување на полицискиот час

Скопје, 15 јуни 2021 (МИА) – Целосно укинување од утре на полицискиот час и на ограничувањето од максимум 100 гости на свадби и прослави, како и  дозвола за организација на настани, концерти и забави во клубовите
Read more

Дневен ковид-биланс: Позитивни 6,77% од тестираните, 14 починаа

Во последните 24 часа направени се 1.993 тестирања, регистрирани се 135 нови случаи на COVID-19, што е 6,77% од тестираните. Починати се 14 пациенти.
Read more

На инфективните одделенија се лекуваат 1.000 пациенти со COVID-19

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.000 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.
Read more
play_arrow

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Министерот за здравство Венко Филипче во видео-порака по повод една година од првиот регистриран Ковид случај во земјата вели дека здравствениот ситем покажал дека има знаење и искуство да се носи со најголемиот здравствен предизвик во пон
Read more
play_arrow

Грозданова: Вакцината AstraZeneca е добра за лица со алеригии за разлика од таа на Pfizer

Претседателката на Комитетот за имунизација, проф. д-р Александра Грозданова, во вечерашното гостување на „Топ тема“ на телевизијата „Телма“ нагласи дека сите вакцини против COVID-19 се безбедни, но некои се покажале дека не се препорачлив
Read more

Дневен ковид биланс: 373 новозаразени и 7 починати

Во последните 24 часа се направени 2.107 тестирања, регистрирани се 373 нови случаи на COVID-19, додека седуммина починаа.
Read more

Активни 8.667 случаи на COVID-19, ќе се набавува најсофистицирана терапија за лекување

И покрај тоа што се бележи стабилизација на бројот на заболените од COVID-19, вчера беа регистрирани нови 336 случаи.
Read more

Нови 63 случаи, 6 починати и 573 оздравени пациенти

Во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на COVID-19.
Read more

МЗ: Новиот британски сој на коронавирусот не е детектиран, според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство соопшти дека заклучно со 11 јануари не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика Британија во нашата земја.
Read more

Дали македонските граѓани би примиле вакцина против COVID-19?

Граѓаните на земјава се поделени околу прашањата дали би се вакцинирале против COVID-19 и дали сметаат дека заканата од коронавирусот е претерана, покажуваат резултатите од истражувањето на „Брима Галуп“ спореведе
Read more

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки, Гостивар во дилема

Прилепскиот градоначалник Илија Јованоски и Општинскиот кризен штаб од Главниот кризен штаб бараат заострување на мерките и воведување дополнителни рестриктивни мерки за заштита од пандемијата со COVID-19, кои ќе се однесуваат на целата т
Read more

Регистрирани 1.321 нови случаи со COVID-19, оздравени 433, починати 26 лица

Во последните 24 часа се направени 3.836 тестирања, а регистрирани се 1.321 нови случаи на COVID-19. 
Read more
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more