коронавирус македонија

Регистрирани 110 нови случаи на COVID-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа од направени 894 тестови регистрирани се 110 нови случаи на COVID-19, од кои 18 реинфекции, како и 42 оздравени пациенти.
Read more

Нови 300 случаи на COVID-19, 197 оздравени и еден починат

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се регистрирани 300 нови случаи на COVID-19 од направени 2.493 тестови, како и 197 оздравени пациенти и едно починато лице, информира Министерството за здравство
Read more

Дневен ковид-биланс: 48 новозаразени, 2 починати и 253 оздравени

Во последните 24 часа направени се 1.192 тестови, регистрирани се 48 нови случаи на COVID-19, додека 2 лица починале – информираше Институтот за јавно здравје.
Read more

Се намалува пикот на четвртиот ковид-бран

Скопје, 21 февруари 2022 (МИА) – Бројот на активни случаи на COVID-19 во земјава изнесува 7.595.  Во изминатото деноноќие се направени 3.974 тестови, регистрирани се 668 нови случаи на COVID-19 и 81 реинфекции.
Read more

Нови 1.908 случаи со ковид, 22 починати и 1.129 оздравени пациенти

Скопје, 28 јануари 2022 (МИА) – Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 5.834 тестови, а регистрирани се 1.908 нови случаи со COVID-19, 22 починати и 1.129 оздравени
Read more

МЗ: Невакцинирани 69 проценти од случаите со COVID-19 и 81 отсто од хоспитализираните

Во периодот од 6 август до 25 ноември на територијата на цела држава како позитивни на COVID-19 се потврдени 58.276 граѓани, од кои 17.896 или 31 отсто биле целосно вакцинирани.
Read more

107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Од направени 1668 тестирања, за последните 24 часа, регистрирани се 107 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на активни лица со COVID-19 изнесува 6.759.
Read more

Активни 11.106 случаи на ковид, најмногу во Скопје, Тетово и Гостивар

Скопје и Тетово се со најголем број новозаразени од COVID-19, но кривата која минатите недели беше во раст веќе се исправа, а паралелно се зголемува бројот на оздравени и вакцинирани граѓани.
Read more

Состојбата на двајцата пациенти заболени од индискиот сој е добра, тврди Филипче

Состојбата на двајцата пациенти заболени од индискиот сој на вирусот е добра, информира денеска министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

Дневен ковид-биланс: 18 новозаразени и 1 починат

Во последните 24 часа се направени 2.411 тестирања, регистрирани се 18 нови случаи на COVID-19, што е 0.74% од тестираните. Пријавено е 1 починато лице.
Read more
play_arrow

Пендаровски се вакцинираше во Куманово: Сите вакцини се ефикасни

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, денеска ја прими првата доза од вакцината против COVID-19 во здравствена установа во Куманово.
Read more

Нови 86 случаи на COVID-19, 37 починати

Во последните 24 часа се направени 808 тестирања, а регистрирани се 86 нови случаи на COVID-19.
Read more
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more