коронавирус македонија

Нови 237 случаи на коронавирус од 1.525 тестови

Скопје, 3 јануари 2021 (МИА) – Во последните 24 часа се регистрирани 237 новозаразени од COVID-19 од направени 1.525 тестирања.
Read more

Дневен ковид биланс: 820 новозаразени и 32 починати

Во последните 24 часа се направени 2.019 тестирања, регистрирани се 820 нови случаи на COVID-19 во, додека 32 лица починаа.
Read more

Изминатите 24 часа хоспитализирани 44 нови пациенти во ковид-центрите во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од коронавирусот.
Read more

Бројките на новозаразени се стабилизираат, мерките се ефикасни ако се почитуваат

Мерките за заштита од вирусот даваат резултати и доколку се почитуваат, дополнителни не се потребни, рече министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

„Мала Богородица“ на „Систина“ до крајот на неделава ќе биде подготвена за КОВИД-пациенти

Скопје, 22 ноември 2020 (МИА) – Старата гинеколошка болница на „Систина“, поранешна „Мала богородица“, ќе биде пренаменета во инфективно одделение каде ќе може да се лекуваат 100 пациенти, под контрола на Министерството за здравство.
Read more

1.198 нови случаи на коронавирус, меѓу починатите 35 и 37-годишник

Нови 1.198 случаи на коронавирус се регистрирани во последните 24 часа.
Read more

Позитивен наставник на коронавирусот изолира колега и 22 ученика во Кавадарци

Позитивен наставник изолира колега и 22 ученика, а заболени се и три медицински лица во Кавадарци.
Read more

Во Скопје има 1.792 активни случаи, најмногу во Центар

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 177 нови случаи на COVID-19.
Read more

159 нови случаи на коронавирус, бројката на оздравени надмина 10.000

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.733 тестирања, а регистрирани се 159 нови случаи на COVID-19.
Read more

Филипче: Се подготвуваат 16 мини инфективни одделенија во кои ќе се прави брза дијагностика на COVID-19

Се зголемува бројот на болнички капацитети во сите 16 болници кои ќе добијат модуларни мини инфективни одделенија со цел тие со сега посебните објекти, да останат целосно „чисти“ за да може нормалната патологија што се работи едноставно да
Read more

Најмногу заразени во Чаир, седум општини со по над сто заболени

Скопје, 24 јуни 2020 (МИА) – Од новите 136 дијагностицирани со коронавирус од тестирањата во изминатите 24 часа, најголем број, 80 случаи се од Скопје.
Read more

Родителите на деца до 10 години се ослободени од работа, повтори Филипче

Мајките, односно родителите на деца до 10 години се ослободени од работа и верувам дека овој административен проблем може да се реши, рече н
Read more
реклама

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more