коронавирус македонија

Дневен ковид-биланс: 561 новозаразен и 29 починати

Во последните 24 часа направени се  4.384 тестирања, регистрирани се 561 нов случај на COVID-19, додека 29 лица ја загубија битката со болеста.
Read more

Во Скопје, Тетово и Гостивар се 64% од активните случаи на COVID-19

Бројот на активни случаи на COVID-19 во земјавa изнесува 10.380, од кои над половина или 5.562 се регистрирани само во последните пет дена.
Read more

Во пораст бројот на заболени од корона, можни рестрикции за невакцинираните

Во пораст е бројот на заболени од COVID-19 во државава.
Read more

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.265 тестирања, а регистрирани се осум нови случаи со COVID-19.
Read more

Регистрирани нови 33 случаи, починати 11 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.777 тестирања и регистрирани се 33 нови случаи на COVID-19.
Read more

Нови 62 заразени, 25 починати, најмладиот на 36 години

  Во последните 24 часа се направени 572 тестирања при што се регистрирани 62 нови случаи, пријавени се 25 починати, а 398 пациенти се оздравени, соопшти Ми
Read more

Нови 135 случаи на COVID-19, 900 оздравени и 35 починати

Во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи на COVID-19, што е 16% од тестираните.
Read more

Познато кој прв ќе ја прими вакцината

Вакцинацијата против COVID-19 во државава почнува утре, а познато е кое медицинско лице ќе ја има честа да го означи стартот.
Read more

Казнети 385 лица за неносење на заштитна маска

Продолжува трендот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска кршејќи ги и новите правила донесени од Владата во однос на мерката за носење маска како превенција од ширење на коронавирусот.
Read more

Санкционирани 681 граѓанин за неносење маска

Со засилени контроли во пресрет на новогодишните празници продолжува трендот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска кршејќи ги правилата донесени од Владата во однос на носењето маска, а со цел заштита н
Read more

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против COVID-19

Сојузот на здруженија на пензионери упатуваат апел приоритет при вакцинирањето против COVID-19 да имаат пензионерите, како најранлива категорија лица со хронични болести и намален имунитет.
Read more

Активни 15.116 случаи на заразени со COVID-19, засега нема полициски час

Здравствените власти уверуваат дека има доволно слободни болнички кревети за пациенти заразени со COVID-19 и оти за секој од нив се прави сè што е потребно.
Read more
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more