коронавирус македонија

Ангелов: Ситуацијата е под контола, обезбедувањето на болниците ќе биде превентивно

До крајот на денот се очекува да се знае колку припадници на полицијата и Армијата ќе бидат потребни за обезбедување на објектите кои ги посочи Министерството за здравство во Акцискиот план. Како што изјави в.д.
Read more

Есенскиот бран на COVID-19 зема замав, да се почитуваат мерките за заштита

Нови 865 нови случаи со COVID-19 од 2449 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за периодот од 24 часа во деноноќието меѓу саботата и неделата.
Read more

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат

Повеќе од два и пол часа пратениците – членови на собраниската Комисија за здравство расправаа за само еден амандман поднесен на измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести.
Read more

Во делчевската градинка изолирани тројца вработени и 12 деца по појавата на COVID-19

Тројца вработени во детската градинка „Весели Цветови“ во Делчево се изолирани, откако кај дел од персоналот е регистрирано присуство на вирусот COVID-19.
Read more

Потврдени 166 нови случаи на коронавирус од 1.756 тестирања

Во последните 24 часа се направени 1.756 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на COVID-19.
Read more

Нови 119 случаи од 2.065 тестирања, најмногу во Скопје

Во последните 24 часа се направени 2.065 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на COVID-19.
Read more

Потврдени 136 нови случаи, 6 лица починаа од COVID-19

Во последните 24 часа се направени 991 тестирањe, а регистрирани се 136 нови случаи на COVID-19.
Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Претседателот Стево Пендаровски по завршувањето на денешната седница на Советот за безбедност најави дека ќе донесе одлука за нова вонредна состојба во траење од 14 денови, која ќе почне да важи од утре.
Read more

Филипче: Стапката на смртност од COVID-19 е далеку под европскиот и светскиот просек

Министерот за здравство Венко Филипче преку социјалните мрежи извести за стапката на смртност од COVID-19 во нашата земја.
Read more
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more