коронавирус македонија

Вакцинацијата почнува во среда, пристигнаа првите вакцини

Вакцинацијата против COVID-19 во државава ќе почне во среда на 17 февруари. Први ќе бидат вакцинирани здравствените работници во модуларната болница во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје.
Read more

Нови 345 случаи од 2.455 тестирања, 8 починати и 289 оздравени

Во последните 24 часа се направени 24.55 тестирања, а регистрирани се 345 нови случаи на COVID-19, оздравени се 289 пациенти, а починати се осум пацинети сите во болнички услови, информира Министерството за здравство.
Read more

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 766 пациенти со COVID-19

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 426 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.
Read more

Дневен ковид биланс: 636 новозаразени и 15 починати

Read more

Бројот на ковид-заразени се намалува, да се почитуваат мерките и совесно да се прославува

Вкупно 20.278 активни случаи со COVID-19 има досега во земјава. Иако бројот на новодијагностицирани се намалува, а се евидентираат се повеќе оздравени, сепак дневно се регистрираат по 20-ина починати.
Read more

Дневен ковид биланс: 881 новозаразен и 22 починати

Во последните 24 часа се направени 2.902 тестирања, а регистрирани се 881 нови случаи на COVID-19, додека 22 ја загубија битката.
Read more

На инфективните оддели во државава се лекуваат 1.302 пациенти, има слободни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 805 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.
Read more

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 49 пациенти

Скопје, 3 декември 2020 (МИА) – Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 49 нови пациенти поради компликации од корона вирусот.
Read more

Кривична за сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот

Кривична пријава е поднесена против сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот спротивно на одлуката за Владата за ограничување на работното време.
Read more

Вакцината против COVID-19 во државава ќе стигне во првите месеци од 2021 година

Државава ќе ја добие таа вакцина против COVID-19, која прва ќе биде регистрирана и одобрена преку Ковакс механизмот. Реално би било тоа да се случи во првите месеци од 2021 година, вели за МИА, проф.
Read more

Одамна престанавме да пресметуваме работно време, велат македонските здравствени работници

Во денешното видеообраќање, докторите Милена Стевановиќ, Дејан Докиќ, Калина Гривчева-Старделова, Илир Демири, Ирена Рамбабова Бушљетиќ, Димитар Каркински и медицинскиот техничар Сабри Азири порачуваат да бидеме нивна поддршка.
Read more

Казнети 737 лица за неносење на заштитна маска

Со драстично засилени контроли продолжува трендот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска кршејќи ги и новите правила донесени од Владата во однос на носењето маска.
Read more
реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more