коронавирус македонија

Рендевски: Високиот процент на антитела кај граѓаните не значи дека е постигнат колективен имунитет

Read more

Дневен ковид-биланс: 468 новозаразени и 7 починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 4.295 тестирања, регистрирани се 468 нови случаи на COVID-19, а 7 лица починаа.
Read more

МЗ: Во Скопје има 139 заразени основци и 70 средношколци од коронавирусот

За 40 проценти е намелена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во последните две недели во август, покажува последната епидемиолошка анал
Read more

Стапуваат во сила новите мерки, во изминатото деноноќие нови 807 заболени

Од денеска стапуваат во сила новите рестриктивни мерки со кои за влез во угостителските објекти и на организирани настани ќе мора да се приложи сертификат за примени вакцини или потврда за прележан COVID-19 во изминатиот месец и половина.
Read more

Се финализираат деталите за вакцините, Филипче тврди дека наскоро ќе стигнат

Скопје, 1 март 2021 (МИА) – Засега не се знае кога точно во земјава ќе пристигнат вакцините против COVID-19 со кои треба да стартува масовната имунизација на населението.
Read more

Хоспитализирани вкупно 636 позитивни и суспектни на COVID-19

На инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава се хоспитализирани вкупно 636 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.
Read more

Нови 325 случаи на COVID-19 од 2.589 тестирања

Регистрирани се 325 нови случаи на COVID-19 од направени 2.589 тестирања во последните 24 часа. Починати се седум лица, а оздравени се 479 пациенти, соопшти Министерството за здравство.
Read more

Во ковид-центрите во Скопје хоспитализирани 14 пациенти, вкупно се лекуваaт 300

Во изминатите 24 часа, во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот.
Read more

Полициски час нема да има ефект за време на новогодишните празници, смета Филипче

Скопје, 8 декември 2020 (МИА) – Министерот за здравство Венко Филипче смета дека полициски час нема да има ефект за време на новогодишните празници и апелираше да се почитуваат мерките.
Read more

Бројот на заболени од COVID-19 и натаму висок, да се почитуваат мерките за заштита

Нови 1.192 случаи со COVID-19 од 3.211 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починати се 22 пациенти од кои осум од Скопје (78 г., 78 г., 61 г., 60 г., 81 г., 70 г., 84 г.
Read more

Филипче: Приватните лаборатории да ги намалат цените на тестирањата за COVID-19

Министерот за здравство Венко Филипче апелираше приватните лаборатории да ги намалат цените на тестирањата за COVID-19.
Read more

Спортските обложувалници нема да нудат угостителски услуги по 23 часот

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) информира дека согласно со новите мерки за заштита од COVID-19 и ограничување на работното време на угостителските објекти, и спортските обложувалници нема да нудат угостителски услуги по 23 ч
Read more
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more