коронавирус македонија

Вакцинирани 764 здравствени работници, до крајот на месецов се очекуваат и останатите вакцини

Во земјава до вчера против COVID-19 се вакцинирани 764 здравствени работници.
Read more

Филипче: Со вакцинацијата почнува последната фаза во битката со пандемијата

Скопје, 16 февруари 2021 (МИА) – Утрешниот старт на вакцинацијата против COVID-19 во земјата е всушност почеток на последната фаза во борбата со пандемијата, истакна министерот за здравство Венко Филипче во вечера
Read more

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 30 пациенти, вкупно се лекуваат 452

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани се 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот.
Read more

Ристовски позитивен - на повидок кластер „репрезентација“?

Стефан Ристовски објави дека по враќањето од репрезентативните обврски излегол позитивен на тестирањето на новиот коронавирус.
Read more

За 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализирани 65 лица, вкупно се лекуваат 459 пациенти

Во ковид центрите во Скопје во изминатите 24 часа се хоспитализрани 65 нови пациенти поради компликации од корона вирусот, со што вкупниот број на лица сомнителни и потврдени за COVD-19 кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот гр
Read more

Единаесет здравствени работници од Инфективната клиника позитивни, двајца во изолација

.Од здравствените работници кои работат и се на испомош на Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби во моментов 11 се позитивни, а двајца се во изолација.
Read more

Филипче: Мерките кои се предлагаат имитираат полициски час

Министерот за здравство Венко Филипче денеска истакна дека е против воведување полициски час и измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, кои утре ќе се најдат пред пратениците, се во насока на избегнување на таа мер
Read more

Нови 162 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Во последните 24 часа се направени 1.350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на COVID-19.
Read more

Филипче: Нема потреба од рестрикции, епидемиолошката состојба е генерално стабилна

Министерот за здравство Венко Филипче ја оцени епидемиолошката состојба како генерално стабилна и дека има сè помалку пациенти во болничките одделенија, па нема потреба од рестрикции.
Read more

Нови 132 случаи, 12 лица починаа од COVID-19

Во последните 24 часа се направени 868 тестирања, а регистрирани се 132 нови случаи на COVID-19.
Read more

Како да се заштитите од COVID-19 на работното место?

На денешната 60-та седница на Владата беше усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на COVID-19.
Read more
реклама

Lidl доаѓа во Северна Македонија

Read more

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Read more

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Read more

Илон Маск, тргни се да помине дечково

Read more