коронавирус македонија

Нови 1.100 случаи со COVID-19, 585 оздравени, 30 починати

Во последните 24 часа се направени 2.824 тестирања, а регистрирани се 1.100 нови случаи на COVID-19, оздравени се 585 пациенти, а 30 починале, информираше Министерството за здравство.
Read more

Бројките загрижувачки, ова се новите предлог-мерки

Скопје, 17 октомври 2020 (МИА) – Поради високата стапка на новозаболени од COVID-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки.
Read more

Заев и Филипче на средба со претставници од дејноста прослави и свадби

Скопје, 9 октомври 2020 (МИА) – Претседателот на Владата Зоран Заев придружуван од министерот за здравство Венко Филипче, од претставник на Комисијата за заразни болести и од националните координатори за култура и за комуникации, попладнев
Read more

Нови 364 случаи со COVID-19, хоспитализирани 414 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.140 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на COVID-19.
Read more

Дневен корона биланс: 3 починати, 148 новозаразени и 65 излекувани

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на COVID-19.
Read more

Санкционирани 504 граѓани за неносење маска

Во изминатите 24 часа на територијата на државава полицијата затекнала и санкционирана 504 несовесни граѓани кои не ја почитувале заштитната мерка за носење маска.
Read more

Нови 466 казни за неносење заштитна маска

И во изминатото деноноќие висока бројка на казнети несовесни граѓани заради неносење на заштитна маска.
Read more

Повторно протест ако не се укине одлуката за превоз на 50 проценти во автобусите

Скопје, 8 август 2020 (МИА) – Туристичкиот сектор, еден од најпогодените од пандемијата со COVID-19, најавува нови дејствувања и протести ширум државата, со комплетна блокада на патиштата, доколку под итно не се преземат мерки за помош.
Read more

„Ваучерскиот туризам“ ги пополни капацитетите во Дојран до 10 август

Гевгелија, 25 јули 2020 (МИА) – Комерцијалните сместувачки капацитети во сите хотели на дојранскиот брег, од почетокот на месецот па најмалку до 10 август, се полни до последно место од домашни гости кои престојот си го резервираа со турис
Read more
play_arrow

Пристигнаа првите патници на скопскиот аеродром по 3,5 месеци, за денеска планирани 28 лета

По три и пол месеци пауза, период во кој аеродромите во држвава беа затворени за патнички летови поради кризата со COVID-19, утрово прво слетување на скопскиот аеродром имаше авионот на Turkish Airlines, кој од Истанбул во Скопје донесе 10
Read more

Викендов ќе се одлучува за отворање на границите без тест и изолација

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека викендов со Комисијата за заразани болести ќе дискутираат за отворање на границите од почетокот на следната недела без приложување ПЦР тест и примна на мерките за изолација.
Read more

Болниците „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“ имаат капацитет за лекување пациенти со COVID-19

Скопје, 17 јуни 2020 (МИА) – Приватните болници „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“ укажаа дека имаат протоколи за изолација и таму ќе можат да се лекуваат пациентите кај кои е дијагностициран COVID-19, рече денеска на прес-конференција м
Read more
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more