коронавирус македонија

Заразени 20% од тестираните, најзастапена групата од 30-39 години

Скопје, 15 октомври 2020 (МИА) – Бројот на новозаразени од COVID-19, продолжува да расте.
Read more

Градинките почнуваат со работа

Установите за згрижување и воспитување на децата од денеска почнуваат со работа согласно здравствените протоколи.
Read more

Сите лица во самоизолација ги почитуваат мерките, издадени 474 казни за неносење маска

Полициските службеници досега констатирале вкупно 26.450 прекршоци за неносење лична заштита на лицето за превенција на зараза со COVID-19, од кои 474 прекршоци се евидентирани во изминатото деноноќие.
Read more

Oбјавени протоколите за спортски натпревари, музеи, галерии, промотивни настани и за меѓуградски превоз

На веб страницата на Владата (
Read more

Потврдени 126 нови случаи, 4 лица починаа од COVID-19

Во последните 24 часа се направени 1.140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на COVID-19.
Read more

Одделението на пазарниот инспекторат во Куманово ќе биде затворено, еден инспектор е позитивен на COVID-19

Одделението на Државниот пазарен инспекторат во Куманово ќе биде затворено бидејќи еден од инспекторите е позитивен на COVID-19, соопшти денеска директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски.
Read more

Во Куманово 12 новодијагностицирани, од кои 10 се од Општина Липково

Од вкупно 12 заболени кои ги евидентира Центарот за јавно здравје Куманово како новозаболени во последниве 24 часа, 10 се од Општина Липково, а двајца се од Општина Куманово, информираше директорот на здравствената установа Ариф Љатифи.
Read more

Регистрирани 585 прекршоци за неносење маски, за 337 лица решенија за изолација

На 337 лица им се издадени решенија за изолација, а 62 лица потпишале изјави за самоизолација во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република С.
Read more
play_arrow

Нови 52 случаи на COVID-19, се очекува прес-конференција на Филипче

Read more

Корона шопинг: Забрането пробување облека во продавниците во трговски центри

Трговските центри отворија, но шопингот веќе никогаш нема да биде ист.
Read more

Филипче: Би сакал да разговарам со организаторите на протестот

На денешната прес-конференција, министерот за здравство Венко Филипче извести за состојбата со коронавирусот кај нас, како и за предл
Read more

Завршен планот за скрининг, ќе се анализира скокот во бројот на нови заразени

Скокот во бројот на нови инфицирани со COVID-19, потврдени 33 случаи за 24 часа, од кои најмногу во Скопје (11) и во Велес (9), ќе се следи деновиве за да се утврди дали е случајност или некоја варијација, рече министерот за здравство Венк
Read more
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more