коронавирус македонија

Нови 193 случаи со COVID-19, 34 починати, 1.014 оздравени пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи со COVID-19.
Read more

Се полнат ковид-центрите, регистрирани 10.872 активни случаи на коронавирус

Во очекување на стартот на масовната вакцинација на населението во земјава, според вчерашните податоци на Министерството за здравство, во ковид-центрите на територијата на целата држава се лекувале 937 пациенти со COVID-19, при што имало о
Read more
play_arrow

Санкционирани 659 лица за неносење маска

Бројките на заразени со COVID-19 продолжуваат да растат, а една од главните причини за ова е непочитувањето на мерките, особено на онаа за носење на заштитна маска.
Read more

Нови 129 случаи, 342 оздравени и 13 починати

Во последните 24 часа се направени 854 тестирања, а регистрирани се 129 нови случаи на COVID-19.
Read more

Дневен ковид биланс: 254 новозаразени и 16 починати

Во последните 24 часа се направени 2.160 тестирања, а регистрирани се 254 нови случаи на COVID-19, додека 16 лица починаа.
Read more

Регистрирани 61 случај со COVID-19, починати 11, оздравени 440 пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 678 тестирања, а регистрирани се 61 случај со COVID-19, од кои најмногу во Скопје - 35,  по што следи Кавадарци со седум7 нови случаи. По три новозаболен
Read more

Во Скопје во ковид-центрите се лекуваат 345 пациенти

Во ковид-центрите во Скопје во изминатите 24 часа хоспитализрани се 52 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а пуштени се 26 оздравени пациенти.
Read more

Над 400 пациенти со COVID-19 досега третирани со конвалесцентна плазма

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 502 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со COVID-19, од кои 399 единици се обезбедени преку стандардно дарување и 103 единици конвалесце
Read more

Дневен ковид биланс: 1.237 новозаразени и 39 починати

Во последните 24 часа се направени 3.200 тестирања, а регистрирани се 1.237 нови случаи на COVID-19.
Read more

Филипче: Смртноста насекаде е голема, за секој ковид-пациент се прави сè што треба

Скопје, 10 ноември 2020 (МИА) – Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека за секоја форма на болеста COVID-19 има соодветна препорака и оти матичните лекари добро знаат кои пациенти треба да се третираат дома, а која е инди
Read more

Влез во С. Македонија, Србија и Албанија без ПЦР-тест и бесплатно лекување на болни од COVID-19

Скопје, 10 ноември 2020 (МИА) – Граѓаните на Северна Македонија, Србија и Албанија ќе можат да ги минуваат границите и без ПЦР-тест, а доколку државјанин една од трите земји поради COVID-19 се најде во болница, државата во која се наоѓа ќе
Read more

Филипче: Славите поминете ги само со најблиските, да не се групираме по домовите

Министерот за здравство Венко Филипче упати апел до граѓаните да не се групираат на масовно славење на претстојните слави и празници.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more