коронавирус македонија

Дневен ковид-биланс: 1.732 новозаразени, 25% од тестираните

Во последните 24 часа направени се 6.928 тестирања, регистрирани се 1.732 нови случаи на COVID-19, додека 7 лица ја загубија битката со болеста.
Read more

Филипче: Дополнителни мерки не се потребни, засега има само еден случај на омикрон

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека ниту поради омикрон сојот на COVID-19, ниту поради кој било друг сој не треба да се прават дополнителни рестрикции.
Read more

Регистрирани 155 нови случаи, 13 починати од коронавирус

Во последните 24 часа направени се 1.179 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на COVID-19.
Read more

Нови 656 случаи на COVID-19, 273 оздравени и 13 починати

Во последните 24 часа од направени 3.597 тестирања регистрирани се 656 нови случаи на COVID-19. Оздравени се 273 пациенти, а починаа 13 лица, соопшти Министерството за здравство.
Read more

Нови 593 случаи со COVID-19, 10 починати, 415 оздравени пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.391 тестирање, а регистрирани се 593 нови случаи со COVID-19.
Read more

Нови 472 случаи на COVID-19 од 3.431 тестирање, вкупно 14 починати

Во последните 24 часа, регистрирани се 472 нови случаи на COVID-19 од направени 3.431 тестирање, пријавени се вкупно 14 починати лица – осум во последното деноноќие и шест преку системот „Мој термин“ од 18 септември до 12 октомври 2021.
Read more

Дневен ковид-биланс: 572 новозаразени и дури 30 починати

Во последните 24 часа направени се 4.511 тестирања, регистрирани се 572 нови случаи на COVID-19, додека 30 лица ја загубија битката со болеста.
Read more

Свадби во пандемија: Забрането гушкање, дозволено играње со безбедно растојание

Владата вчера на седница го донесе протоколот за свадби, прослави и веселби со цел да ја уреди одлуката со која се дозволува нивно организирање на отворен простор односно на летни тераси до максимум сто лица, но н
Read more

Вакцините се безбедни, граѓаните го преферираат Pfizer

Здравствените власти тврдат дека секоја вакцина која што е сега присутна, или допрва ќе влезе во земјава, ќе биде безбедна за користење.
Read more

Вакцините единствена надеж за враќање во нормала, први количини во земјава можно и пред февруари

Скоро 6.000 дози од вакцината анти COVID-19, од фармацевскиот производител Pfizer, се очекува да пристигна во Северна Македонија, во февруари.
Read more

Дневен ковид биланс: 530 новозаразени и 26 починати

Во последните 24 часа се направени 1.999 тестирања, регистрирани се 530 нови случаи на COVID-19, а 26 лица починаа.
Read more

Новите предложени рестриктивни мерки денеска на седница на Владата

Скопје, 15 декември 2020 (МИА) – Владата денеска на седница ќе ги разгледа предлозите на Комисијата за заразни болести и на Главниот штаб.
Read more
реклама

Дали би купиле „виетнамско BMW“ со 10 години гаранција?

Read more

Вечерва е полна „Волчја месечина“, на кои хороскопски знаци најмногу ќе влијае?

Read more

По 6 години истрага: Откриено кој ја издал и предал Ана Франк на нацистите

Read more

Брис од нос или грло: Кој е најдобриот начин за користење домашен ковид тест?

Read more