коронавирус македонија

Дневен ковид-биланс: 276 новозаразени и 5 починати

Во последните 24 часа направени се 2.720 тестирања, регистрирани се 276 нови случаи на COVID-19, додека 5 лица ја загубија битката со болеста.
Read more

Дневен ковид-биланс: 550 новозаразени и 12 починати

Во последните 24 часа направени се 3.029 тестирања, регистрирани се 550 нови случаи на COVID-19, додека регистрирани се и 12 смртни случаи.
Read more

Вакцинирани 802.705 граѓани, 20.119 примиле трета доза вакцина

Бројот на активни ковид случаи во земјава се зголемува. Според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје, активни се 6.395 случаи од кои најголем број се во Скопје 3203.
Read more

Нови 447 случаи на COVID-19, починати 30 лица, оздравени 620

Во последните 24 часа се направени 3.034 тестирања, а регистрирани се 447 нови случаи на заразени од коронавирусот.
Read more

Нов рекорд на новозаболени од COVID-19, клучна е следната недела

Нов рекорд на новозаболени од COVID-19 регистрираше вчера Министерството за здравство. За 24 часа се потврдени нови 1422 случаи од направени 4.277 тестирања.
Read more

Казнети 625 лица за неносење маска во изминатото деноноќие

Read more

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Read more

Филипче нема да поднесе оставка, ја повика опозицијата да ја тргне политиката настрана

Министерот за здравство Венко Филипче не чувствува одговорност за да поднесе оставка која од него ја бара опозицијата.
Read more

135 новозаразени, 4 починати и 142 оздравени

Во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на COVID-19.
Read more

До кога ќе зборуваме за втор бран на COVID-19, дали трендот ќе продолжи?

Во последниов период во јавноста може да се забележат низа текстови, дебати, колумни и прес-конференции поврзани со трендот на движење на новиот тип на коронавирус, COVID-19 во земјава.
Read more

Бројот на заразени во земјава се ближи кон 4.000, за надлежните имаме капацитет да се справивме со актуелниот бран

Бројот на вкупно досега заболени во земјава се ближи кон 4.000, во последното деноноќие регистрирани се 196 нови случаи, а властите уверуваат дека имаме капацитет да се справиме и со овој актуелeн бран.
Read more

Скопје со најмногу заболени од COVID-19, денеска се одлучува за нови рестриктивни мерки

Скопје, 9 јуни 2020 (МИА) – Мерки за брзо и еф
Read more
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more