коронавирус македонија

Нови 509 случаи на COVID-19, починати 9, оздравени 354 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.813 тестирања, а регистрирани се 509 нови случаи на COVID-19.
Read more

Вакцинирани 107 здравствени работници од Инфективната клиника

До овој момент 107 здравствени работници од Клиниката за инфективни болести се вакцинирани против COVID-19, информираа за МИА од Министерството за здравство.
Read more
play_arrow

Што содржи петтиот пакет антиковид мерки на Владата?

На денешната владина седница донесен е петтиот пакет економски мерки наменет за граѓаните и за компаниите, за стабилна и развојна македонска економија и за подобрување на ликвидноста на стопанството.
Read more

Обезбедени вакцини за 400.000 граѓани, активни 22.203 случаи во земјава

Скопје, 13 декември 2020 (МИА) – Владата на вчерашната седница донесе Одлука за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и фондовите, од кои дел ќе бидат наменети за набавка на в
Read more

Во ковид-центрите се лекуваат вкупно 1.335 пациенти, има слободни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.
Read more
play_arrow

Царовска: Во училиштата нема ширење на вирусот

Првото полугодие на учебната 2020/2021 ќе заврши на крајот на годинава, а второто ќе почне на 21 јануари 2021.
Read more

Филипче: Утре ќе се дискутира за можни нови мерки

Комисијата за заразни болести утре на состанок ќе одлучува дали ќе има нови рестриктивни мерки покрај предложените и тие што се во сила и ќе се анализира на што се должи скокот на новозаразени во последните денови и кој е начинот на трансм
Read more

Да се преживее короната и да им се помогне на другите

Прилепчанката Христина Гулеска е медицинска сестра. И мајка на три деца. Жена која се соочила со најголемиот предизвик, поточно голготата на 21 век – коронавирусот.
Read more

Како земјава се подготвува за евентуален есенски бран на COVID-19?

Градоначалниците на 16 општини во земјава го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести за формирање регионални „Ковид-центри“ во градовите каде веќе постојат општи болници и здравствени домови.
Read more

За време на кризата со COVID-19 регистрирани 197 случаи на повреда на правата од работен однос

Во периодот од 10 март до 30 јуни регистриравме 197 случаи на повреди на правата од работен однос, кои се однесуваат на 2.723 работници.
Read more

Зголемен бројот на заразени и во соседството, можни се нови мерки на границите

Вкупно 78 случаи на COVID-19 беа регистрирани во текот на вчерашниот ден. Иако бројката е значително помала во однос на претходните недели, сепак надлежните предупредуваат дека есенските денови се ризичен период во кој треба да внимаваме.
Read more

И натаму висок бројот на новозаразени, надлежните апелираат на почитување на мерките

Нови 173 потврдени со COVID-19 од 1.650 тестирања, од кои најголем дел 75 се од Скопје, беа регистрирани вчера во земјава. Починаа и досега најголем број пациенти, 15.
Read more