коронавирус македонија

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти, слободни кревети има

Изминатите 24 часа во КОВИД-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ).
Read more

Караџоски: 80% од регистрираните случаи со COVID-19 се асимптоматски

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџоски рече дека во просек 80 отсто од сите регистрирани случаи со COVID-19 се асимптоматски или се со многу лесна незначителна клиничка слика.
Read more

Будно се следи состојбата со коронавирусот во градинките, ќе се носат одлуки заедно со локалните власти

Од моментот на отворање на градинките на 9 септември, досега има вкупно 18 деца и 55 вработени позитивни на коронавирусот. Во моментот, во изолација се вкупно 309 дечиња и околу 50-тина вработени.
Read more

Три медицински сестри од штипската болница ставени во изолација

Три медицински сестри од одделенијата за анестезиологија, хирургија и хирушки сали од штипската Клиничка болница од денеска се во изолација.
Read more

Владата ќе одлучува за патувања во регионов без ПЦР тест

Владата денеска на седница треба да ги разгледува препораките од Комисијата за заразни болести и да донесе одлука за патувања во земјите од регионот, Србија, Црна Гора и Косово, без ПЦР тестовите.
Read more

Грција ја продолжи забраната за влез на македонски граѓани до 15 август

Прекинот на воздушните и морските поврзувања на Грција со Северна Македонија, Албанија и Турција, како и одлуката што се однесува на копнените граници се продолжуваат до 15 август 2020 година, соопшти попладнево заменик-министерот за цивил
Read more

Како ќе работи Собранието во услови на COVID-19?

Новиот собраниски состав е познат, со очекувани промени во зависност од тоа кој од таму ќе замине во министерски води или на други позиции во извршната власт.
Read more

Полицијата затекнала 672 лица без заштитна маска во последните 24 часа

Во последните 24 часа регистрирани се 672 лица кои не носеле заштитна маска, додека сите проверени угостителски објекти ги почитувале мерките.
Read more

Спасовски: Само со висока свесност кај сите, ќе се справиме со корона-кризата

Со корона-кризата ќе се справиме само со висока свесност кај сите и со почитување на мерките за лична заштита од страна на граѓаните и ефикасни реакции на институциите таму каде што ќе има прекршување, бидејки заштитата на јавното здравје
Read more

Филипче: Свадба во домашни услови со стотина гости, потенцијален нов кластер на коронавирусот

Свадба со стотина гости, која се одржала во домашни услови на крајот на мај, би можело да биде причина за потенцијален нов кластер на поголем број заразени со коронавирусот во земјата.
Read more

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Навистина не е тешко да се следат и почитуваат овие три клучни мерки за заштита од коронавирусот, потенцира министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Бројот на заразени со COVID-19 вчера значително се зголеми. Регистрирани беа 89 нови случаи заразени со коронавирус од кои најголемиот дел се од Скопје-35.
Read more
реклама

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more