коронавирус македонија

Нови 72 случаи, три лица починаа од COVID-19

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на COVID-19.
Read more
play_arrow

Таргетирани рестриктивни мерки, вклучувајќи затворање на училишта во зависност од бројот на новозаразени

На денешната заедничка прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче и министерот за образование Арбер Адеми, беа споделени
Read more

Пазарниот инспекторат ќе пријави ноќен клуб од Струмица заради непочитување на прописите, менаџменот вели дека работат како кафе бар

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски за МИА изјави дека по петочната контрола на клубот „Аватар“ во Струмица утре ќе биде поднесена кривична пријава до јавното обвинителство заради непочитување на здравствени пропи
Read more

Денеска регистрирани 127 новозаразени со COVID-19 и 8 починати

Во последните 24 часа се направени 904 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на COVID-19. Осум лица починаа.
Read more

415 лица казнети за неносење маски, 1 угостителски објект не почитувал мерки

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 27.741 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 415 прекршоци во изминатото деноноќие.
Read more

Полицијата санкционирала 478 лица за неносење заштитни маски

Полициските службеници досега констатирале вкупно 25.976 прекршоци за неносење лична заштита на лицето, од кои 478 прекршоци се во изминатото деноноќие.
Read more

Казнети 620 лица за неносење заштитна маска

Министерството за внатрешни работи во континуитет презема мерки за контрола на почитување на одлуките на владата поврзани со справување со пандемијата од COVID-19, потенцира министерот Наќе Чулев.
Read more

Нови 127 случаи, тројца починати од COVID-19

Во последните 24 часа се направени 702 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на COVID-19.
Read more

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на COVID-19.
Read more

Полициски службеници синоќа правеле забава во кратовското село Куклица

Без почитување на препораките и мерките за заштита од COVID-19 синоќа полициски службеници правеле забава во кратовското село Куклица.
Read more

Почнува четвртата вонредна состојба во земјава

Зголемениот број заразени и починати лица од коронавирусот е главна причина за четвртата вонредна состојба во државава што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски.
Read more

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

Сојузот на здруженија на пензиoнерите на Македонија (СЗПМ) денеска испрати апел до пензионерите доследно да ги почитуваат мерките за носење на маски и одржување на социјална, односно физичка дистанца.
Read more
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more