коса

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Време е на одмори и патувања, а често луѓето се одлучуваат да се сместат во хотел.
Read more

Што можете да направите против опаѓање на косата по породување?

Опаѓањето на косата по породувањето е еден од најчестите естетски, но и здравствени проблеми со кои се соочуваат жените.
Read more

Загрижувачки знак за заболување на црниот дроб може да се забележи при четкање коса

Секој проблем со црниот дроб може да биде опасен со оглед на важната улога на овој орган во човечкото тело. Затоа, важно е да се обрне внимание на сите симптоми кои можат да сигнализираат потенцијална опасност.
Read more

Колку всушност е лошо да се прескокне миењето на косата по тренинг?

Миењето на косата после тренинг за многумина може да биде тешко бидејќи им одзема повеќе време, па затоа претпочитаат да користат шампони за суво миење на косата или некои други начини со кои ќе ја покријат нечистата коса.
Read more

Како да се ослободите од непријатниот проблем мрсна коса?

Нашиот скалп треба да произведе одредена количина на масло за да остане влажно и да ја заштити косата преку формирање на тенок слој.
Read more

Научници испечатија 3D фоликули - се зголемуваат надежите за лек за ќелавост

Научниците ги испечатија првите 3D фоликули на коса, што ги зголеми надежите за „лек“ за ќелавост.
Read more

5 намирници чие консумирање го забрзува растот на косата

Косата расте по еден сантиметар месечно, но има луѓе со генетски предиспозиции за побавен раст на косата.
Read more
play_arrow

Хит на TikTok е рецептот од рузмаринова вода за растење на косата

Едно од најгледаните видеа на TikTok е рецептот за рузмаринова вода, мелем за кој се вели дека косата расте неверојатно брзо, дури и ако сте ја изгубиле.
Read more

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Секој сака бујна коса, но широк спектар на фактори, од генетика до хормони и исхрана, одредуваат колку брзо ви расте косата.
Read more

Кои се најчестите грешки во негата на бојадисана коса?

Хемикалиите во боите за коса го прават влакното понежно и поподложно на оштетување, па затоа на бојадисаната, бланширана или шатирана коса ѝ треба подолга и подобра нега за да ги задржи цврстината, сјајот и убави
Read more
filter

Тирамису прамени – тренд што го освои Instagram

Доколку немате идеја за нова фризура, ви го препорачуваме најновиот тренд сезонава кој веќе го освои Instagram - т.н „тирамису“ прамени.
Read more

Храна што треба да ја одбегнувате ако ви опаѓа косата

Дефинитивно знаете дека она што го јадеме и пиеме многу влијае на здравјето на нашата коса.
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more