Косово

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Косовскиот парламент вчера го одобри предлог-законот за издавање на дел од затворскиот простор на Данска.
Read more

Од 1 февруари еврото ќе биде единствена валута за готовински трансакции во Косово

Од 1 февруари 2024 година единствена валута што може да се користи за готовински платежни трансакции и во платниот систем во Косово е еврото, соопшти Централната банка на Косово.
Read more

Главните патишта на северот на Косово и натаму блокирани

Главните патишта на северот на Косово сè уште се блокирани, а ниту пеш не може да се поминат административните премини Јариње и Брњак, пренесе Бета.
Read more

На Косово излезе нов наводен нон-пејпер

„Косово и Србија ќе го почитуваат меѓусебниот суверенитет и територијалниот интегритет, ќе има автономен регион на Северно Косово“, е содржината на наводниот нон-пејпер објавен од приштинскиот весник Koha Ditore, јави телевизијата N1.
Read more

Харадинај: Не ни треба дозвола од Србија за обединување со Албанија

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, денеска изјави дека обединувањето на Косово со Албанија не е поврзано со договорот што треба да се постигне со Белград, туку дека е внатрешна одлука на Косово.
Read more

Груби разговараше за отворање на границата со Косово

Скопје, 16 септември 2020 (МИА) – Првиот заменик премиер на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби денеска имаше средба со неговиот косовски колега Бесник Тахири, а по разговорите тој истакна дека меѓу
Read more
Албин Курти избран за нов премиер на Косово

Албин Курти избран за нов премиер на Косово

Приштина, 3 февруари 2020 (МИА) – Собранието на Косово го изгласа денеска со мнозинство гласови лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти за нов премиер и го усвои неговиот предлог за состав на новата Влада на Косово, јави дописник
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more