кралица Елизабета Втора

filter

2 јуни 1953, крунисана била кралицата Елизабета II

На денешен ден во Вестминстерска катедрала се случило свеченото крунисување на Елизабет Александра Мери како кралица Елизабета II.
Read more

ФБИ откри заговор од 80-тите за убиство на кралицата Елизабета II

Кралицата Елизабета II се соочила со потенцијална закана за атентат за време на посетата на САД во 1983 година, покажуваат новообјавените документи на ФБИ.
Read more

Објавена точната причина за смртта на кралицата Елизабета Втора

Read more

Објавена фотографија од вечното почивалиште на кралицата Елизабета

Read more
play_arrow
filter

На чиј погреб имаше повеќе светски лидери - кај Тито или кралицата Елизабета?

Изминатава недела многу се зборуваше за погребот на кралицата Елизабета Втора, која почина на 8 септември на 97-годишна возраст, по 70 години владеење.
Read more
play_arrow

Кралицата Елизабета Втора ја дизајнирала сопствената погребна кола

Погребното возило кое ја однесе кралицата Елизабета Втора до нејзиното последно почивалиште беше модифициран Jaguar.
Read more

Бакингемската палата објави досега невидена фотографија од кралицата на која е насмеана

Денес ќе биде погребана кралицата Елизабета II, а по овој повод Бакингемската палата објави досега невиден портрет, на кој кралицата е насмеана.
Read more
play_arrow

Емотивниот Дејвид Бекам со часови чекаше за да се поклони пред кралицата

Славниот фудбалер Дејвид Бекам се поклони пред ковчегот на кралицата Елизабета Втора во Вестминстер Хол, по повеќечасовно чекање во редица.
Read more
play_arrow
filter

Како Тито ја пречека кралицата Елизабета Втора во 1972

„Вчера напладне британската кралица Елизабета Втора пристигна во Белград на прва посета на британски монарх на Југославија од нејзиното основање.
Read more

Путин не е поканет на погребот на Елизабета Втора, Русија реагира: Тоа е неморално

Русија му возврати на Обединетото Кралство затоа што не беше поканета да присуствува на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Лондон следната недела.
Read more

Кралицата Елизабета Втора ќе биде погребана во понеделник навечер во Виндзор

Британската кралица Елизабета Втора ќе биде погребана во понеделник во 19:30 часот по локално време на приватна церемонија во капелата во замокот Виндзор, во западното предградие на Лондон, по државниот погреб во
Read more
play_arrow

Елизабета Втора го прекрши кралскиот протокол само на погребот на принцезата Дијана

Најдолговечната британска кралица Елизабета Втора почина минатиот четврток на 96-годишна возраст, а илјадници луѓе уште се збогуваат со кралицата на различни начини и истакнуваат детали од нејзиниот живот кои ќе
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more