кралица Елизабета Втора

play_arrow

Елизабета Втора го прекрши кралскиот протокол само на погребот на принцезата Дијана

Најдолговечната британска кралица Елизабета Втора почина минатиот четврток на 96-годишна возраст, а илјадници луѓе уште се збогуваат со кралицата на различни начини и истакнуваат детали од нејзиниот живот кои ќе
Read more
play_arrow

Последниот лет на кралицата Елизабета Втора го следеа над 5 милиони луѓе

Над пет милиони луѓе го следеа последниот лет на кралицата Елизабета Втора додека нејзиниот ковчег и посмртните останки беа пренесувани од Единбург, Шкотска во Лондон вчеравечер.
Read more

Велика Британија прогласи период на национална жалост за кралицата

Британската Влада денес официјално го прогласи почетокот на периодот на национална жалост за смртта на кралицата Елизабета Втора.
Read more

Почина кралицата Елизабета Втора

Кралицата Елизабета II почина на 96-годишна возраст, соопшти Бакингемската палата.
Read more
play_arrow

Австралиска сенаторка ја нарече кралицата Елизабета Втора „колонизатор“

Австралиската сенаторка со домородно потекло Лидија Торп за време на полагањето заклетва за нејзиниот мандат во Парламентот на Австралија ја нарече „колонизатор“ кралицата Елизабета Втора, која формално е лидер н
Read more

Кралицата Елизабета има подготвен говор во случај да избие Трета светска војна

Британската кралица Елизабета Втора има голем број подготвени говори за најразлични светски настани, што подразбира и говор во случај ако дојде до трета светска војна.
Read more

Прв пат по 70 години владеење: Кралицата Елизабета се најде на насловната на Vogue

Магазинот Vogue оддаде почит на кралицата Елизабета Втора по повод 70 години од нејзиното владеење.
Read more

Камила: Почестена сум што ќе бидам кралица

Камила, сопругата на принцот Чарлс и војвотка од Корнвол, за BBC изјави дека е „почестена што ќе стане кралица“.
Read more

Кралицата Елизабета не навива за Вест Хем, нејзиното срце чука за друг лондонски гигант

Британските медиуми изминативе денови пишуваа за тоа дека кралицата Елизабета II навива за Вест Хем, но тоа не е точно, ако им се верува на нејзините блиски.
Read more

Кралицата Елизабета позитивна на COVID-19

Кралицата Елизабета II е позитивна на COVID-19, соопшти Бакингемската палата.
Read more

Кралицата Елизабета откри: Мојата искрена желба е Камила да биде кралица

Кралицата Елизабета Втора најави дека сака Камила, војвотката од Корнвол, да биде кралица кога принцот Чарлс ќе стане крал.
Read more

Објавено видео од тинејџерот кој сакаше да ја убие британската кралица: „Ова е одмазда“

На интернет се појави видео на кое маж со маска и самострел се заканува дека ќе ја убие британската кралица.
Read more
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Загина мотоциклист по судир со возило со холандски таблички во Скопје

Read more