криптовалути

Биткоинот повторно вреди повеќе од 30.000 долари

Поради финансиската криза во светот и проблемите на големите банки, инвеститорите повторно се насочуваат кон криптовалутата биткоин.
Read more

Уапсен основачот на криптоберзата FTX

Сем Бенкман -Фрид, основач на неуспешната берза за криптовалути FTX, е уапсен на Бахами, пренесе BBC. 
Read more
play_arrow

Конечно интервјуиран шефот на банкротираната FTX

Сем Бенкман-Фрид, со-основачот и поранешен извршен директор на криптоберзата FTX пред ненадејно да банкротира овој месец, изјави за Axios дека останал со само 100.000 долари откако неговата крипто-империја пропад
Read more

Како се случи најголемиот криминал во историјата на криптовалутите?

Криптовалутите поминаа долг пат од нивните скромни почетоци. Од јануари 2009 година, кога беше „ископан“ првиот биткоин, изградена е цела индустрија.
Read more

Путин забрани плаќање со криптовалути во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се забрануваат криптовалутите со што е потврдено дека рубљата е единствена прифатлива парична единица во Руската Федерација.
Read more

Што се блокчејн, биткоин, криптовалути, токени и стејблкоин - со јасни и едноставни зборови

Во време кога сите зборуваат за биткоин пари и колку некои изгубиле или некогаш заработиле, решивме да ја решиме дилемата на многумина - што значат овие начини на плаќање што толку многу ги споменуваме.
Read more

Гејтс: Криптовалутите се измама за будали

Основачот на Микрософт на TechCrunch конференцијата изјави дека криптовалутите се измама за будали.
Read more

ЕУ подготвува посебни правила за пазарот на криптовалути

ЕУ подготвува посебни регулативи за пазарот на криптовалути, пишува Вечерњи лист, наведувајќи дека ситуацијата со криптовалутите сега е на несигурно тло.
Read more

ФБИ: Северна Кореја стои зад мартовската голема кражба на криптовалути

Американското Федерално биро за истраги (ФБИ) тврди дека Северна Кореја стои зад големиот грабеж на криптовалути од минатиот месец, кога беа изрударени дигитални валути во вредност од 620 милиони долари.
Read more
play_arrow

Најголемиот крипто грабеж во историјата: Хакери исчезнаа со 600 милиони долари

Безбедносен пропуст им дозволи на хакери да украдат 173.600 ETH, односно над 600 милиони долари, од игрицата „Axie Infinity“, во која играчите користат криптовалути и NFT и кои можат да ги заработат.
Read more

Предлог-законот со кој за првпат се регулираат критповалутите, влезе во собраниска процедура

Скопје, 21 март 2022 (МИА) – Предлог – законот за спречување перење пари и финансирање на тероризам, во прво читање, со кој првпат во земјава се регулираат виртуелните, односно критпосредствата познати како крипт
Read more

Рускиот напад ја турна вредноста на биткоинот за 8%

Цената на биткоинот рано утринава падна под 35.000 долари откако рускиот претседател Владимир Путин започна воена операци
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more