кромид

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Тајната состојка која се додава на кромидот за време на пржењето ќе го направи повкусен.
Read more
filter

Многумина не знаат: Некои намирници можат да станат токсични ако се чуваат во фрижидер

Понекогаш не сме ни свесни дека некои работи ги правиме погрешно. Ова е случај и кога сакаме да чуваме одредена храна во фрижидер, а таа всушност може да стане многу токсична и да доведе до труење со храна.
Read more
play_arrow

Трик за сечкање кромид без солзи

Кромидот е неопходен во нашите специјалитети -  се чини дека секое готвено јадење е речиси безвкусно без него. Токму затоа често посегнуваме по кромидот, но неговото сечкање никогаш не е пријатна работа.
Read more

Совети за одгледување младо кромитче дома

Не секој знае дека младиот кромид може да се одгледува и дома и тоа многу едноставно. Преку неколку освети ќе имате неограничена залиха на млад кромид на во вашиот дом или тераса.
Read more

3 начини како да сечкате кромид без да се насолзите

Сечкањето кромид секому претставува проблем бидејќи предизвикува течење солзи. Колку и да е безопасно и да минува брзо, нема некој што нема мака и не се нервира.
Read more
play_arrow

Кромид полнет со жолчки и бешамел

Специјалитет на кој нема да можете да му одолеете, а одличен е за секоја прилика. Најдобриот начин да подготвите кромид е да го наполните со жолчки и бешамел.
Read more

Што се случува во организмот кога јадете кромид?

Кромидот е нискокалорична билка препознатлива по мирисот, а потекнува од Азија и од Блиски Исток. Илјадници години се употребува за јадење, но и во лековити цели.
Read more
play_arrow

Трик за брзо и убаво сечкање кромид

Сите имаат свој начин на кој сечкаат кромид. Меѓутоа, како и за многу други работи, на TikTok се појави вирален трик кој ни покажува дека и оваа работа ја правиме на погрешен начин.
Read more

Спречува рак на дојка и дебело црево, а го јадеме скоро секој ден

Кромидот е нискокалоричен и богат со калиум и витамини Б6 и Ц. Полн е со антиоксиданси кои се борат против болестите и слободните радикали и помагаат во поправка и заштита на оштетените клетки во телото.
Read more

Не е сеедно, бирајте мудро: Кој кромид за кое јадење е најдобар?

Секој вид кромид има специфичен вкус, а изборот на вистинската сорта може да го направи вашиот ручек неодолив.
Read more

Како да исечете кромид без да плачете?

Кога сечеме кромид, истиот испушта состојки кои ги надразнуваат очите и поради тоа плачеме, ни течат солзи.
Read more

Направи сам: Природен лек против кашлица

Овој природен лек помага во лекување на кашлица, растечен нос, воспалено грло и слично, ефикасен е дури и кај најмладите.
Read more
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more