крвен притисок

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Кога ги спомнуваме срцевите заболувања, повеќето луѓе прво помислуваат на срцев удар, но има и многу други состојби поврзани со овој термин.
Read more

Што треба да јадете ако имате висок крвен притисок?

Одржувањето здрава исхрана е клучно за контрола на високиот крвен притисок и промовирање на здравјето на срцето.
Read more

Рани знаци на состојба која ја нарекуваат „тивок убиец“

Тивка, но смртоносна состојба која може да демне неоткриена со години, може да нè изложи на поголем ризик од срцев или мозочен удар.
Read more

Суперхрана која може да го намали крвниот притисок

Сè што јадеме игра огромна улога во нашето целокупно здравје и благосостојба.
Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Многу луѓе сакаат да пијат чај, а некои го пијат како замена за кафе, имајќи предвид дека многу чаеви содржат значително помалку кофеин.
Read more

Скриени симптоми на висок крвен притисок

Високиот крвен притисок или хипертензија е еден од најголемите фактори на ризик за кардиоваскуларни и цереброваскуларни заболувања.
Read more

Симптоми на висок крвен притисок кои се јавуваат за време на спиењето

Високиот крвен притисок е многу опасен бидејќи со текот на времето може да ги оштети артериите, што го зголемува ризикот од срцев или мозочен удар, а важно е да се внимава и на помалку познатите симптоми кои го о
Read more

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Се обидувате да го намалите крвниот притисок? Секој ден седете малку помалку и би можеле да видите изненадувачки резултати, велат експертите.
Read more
play_arrow

Кои вежби најдобро влијаат на крвниот притисок?

Неодамнешниот преглед на литературата објавена во British Journal of Sports Medicine ја откри најдобрата вежба за крвен притисок.
Read more
play_arrow

Што е најдобро да јадат за ручек луѓето со висок крвен притисок?

Ноторно наречен „тивок убиец“ затоа што често нема очигледни симптоми, високиот крвен притисок или хипертензијата е сè почеста медицинска состојба.
Read more

Што треба да прават наутро луѓето со висок крвен притисок?

За повеќето луѓе, хипертензијата или високиот крвен притисок не доаѓаат со јасно видливи симптоми, така што единствениот начин да знаете дали го имате овој проблем е со превентивно мерење на крвниот притисок.
Read more

Симптоми на низок крвен притисок кои не треба да ги игнорирате

Обично многу се зборува за висок крвен притисок, но често ги игнорираме проблемите предизвикани од нискиот крвен притисок.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more