кучиња

Кои раси на кучиња живеат најдолго?

Истражувањето објавено во Scientific Reports нуди детална слика за тоа колку долго живеат кучињата, во зависност од нивната раса, големина и обликот на лицето.
Read more

Куче истрчало 6,5 километри за да го спаси сопственикот по сообраќајќа

По сообраќајна несреќа во Орегон, куче истрчало речиси 4 милји до кампот за да го извести семејството на неговиот сопственик дека му е потребна помош, а властите велат дека Брендон Герет бил спасен поради храброста на животното.
Read more

Зошто кучето ви намигнува?

Постојат неколку причини зошто кучињата намигнуваат - тие можат да бидат „сигнали“ од вашето куче дека бараат внимание, а понекогаш зад тоа може да се кријат здравствени проблеми.
Read more
filter

Зоо измама: Обоиле кучиња и ги претставиле како панди

Кинеската зоолошка градина, лоцирана во провинцијата Џиансу, организираше средба и запознавање со дивите животни, но работите не одеа според планираното.
Read more
play_arrow

Питбул vs. Чивава

Питбулот го бие многу полош глас, но видеово ќе ве замисли.
Read more

Може да станат агресивни: 6 сигнали дека кучето не сака да го допираат

Иако миленичињата не можат да зборуваат, тие комуницираат со нас преку голем број сигнали.
Read more
play_arrow

Она кога ќе заспиеш до скали и ќе станеш на погрешната страна

Секој кој имал златен ретривер знае дека овие кучиња се убави, но и малку неспретни и непромислени.
Read more
play_arrow

Урнебесна реакција на куче во страв од мачка: Некој да го потсети дека е пит бул

Снимка од питбул како гледа мачка во страв на TikTok насмеа многу корисници, а за неколку дена беше прегледана дури 45 милиони пати.
Read more

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Сигурно сте ја слушнале изреката дека не треба да „допирате лав додека спие“, а истото правило треба да важи и кога се во прашање кучињата.
Read more

Зошто кучињата ја навалуваат главата кога зборуваме?

Сопствениците на кучиња знаат дека нивните миленици прават многу работи за да ги забавуваат. Но, иако изгледа слатко, навалувањето на главата не е едно од нив. Кучињата всушност го прават тоа од практични причини.
Read more
play_arrow
filter

Слатко куче го споредуваат со Снупи - хит е на Instagram

Слаткото куче по име Бејли стана познато на социјалните мрежи поради неговата сличност со цртаниот лик Снупи.
Read more

Гледаат нешто што човекот не може: Зошто кучињата лаат на некои луѓе, а на други не?

Кучињата секогаш внимаваат кога некој нов ќе излезе на сцената. Меѓутоа, понекогаш тие веднаш почнуваат да ржат или да лаат по некои луѓе, а по други не.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more