леб

Бектеши: Четири до пет компании се здружени и утврдуваат цени по кои дистрибуираат и продаваат леб во Скопје

Во Градот Скопје во делот на производство на леб, четири, максимум пет компании се здружени и утврдуваат цени по кои дистрибуираат и продаваат леб во големите супермаркети, смета министерот за економија Крешник Бектеши.
Read more

ДПИ: Извршени над 250 контроли за лебот, издадени 6 прекршочни налози вредни над 960.000 денари

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во саботата изврши над 250 надзори и контроли на територија на целата држава.
Read more

Леб има и се продава по 33 денари, вели директорот на Пазарниот инспекторат

Директорот на пазарниот инспекторат, Горан Трајковски, на својот Facebook профил напиша дека леб има и се продава по 33 денари.
Read more

Пекарите ќе испорачуваат леб и за 33 денари, Владата размислува за замрзнување на цените и на други производи

Пекарската индустрија најави дека од денеска ќе почне да испорачува бел и полубел леб по цена од 33 денари, но ќе поведе и правна постапка за наплата на штетата по владината одлука за замрзнувањето на цената заклучно со 31 мај годинава.
Read more

Рецепт на денот: Домашен протеински леб

Лебот е полн со јаглехидрати и често се наоѓа на листата на нездрава храна.
Read more

Одлуката на пекарите останува, и денес нема да испорачуваат леб

И денеска на полиците во маркетите нема да има леб, велат пекарите. Тие остануваат на одлуката од понеделникот дека производство и испорака нема да има.
Read more

Македонија почна да гугла како се меси леб

Откако владата ја замрзна цената на лебот, производителите денеска не испорачаа бел и полубел леб на продажните места.
Read more

Во дел од маркетите утринава нема бел и полубел леб

Во дел од маркетите утринава нема бел и полубел леб со што пекарите ја реализираа најавата дека нема да произведуваат леб доколку Владата донесе одлука за замрзнување на цената на 33 денари за леб од 450 грама.
Read more

Како граѓаните реагираат на замрзнувањето на цената на лебот?

Владата денеска одлучи да се укине повластената струја за компаниите од прехранбената индустрија и да се замрзне цената на белиот и полубели
Read more
play_arrow

Цената на лебот се замрзнува на 33 денари

Се укинува повластената струја за компаниите од прехранбената индустрија и се замрзнува цената на белиот и полубелиот леб од 450 грама на 33 денари, одлучи Владата.
Read more

Три промени кои настануваат во телото кога ќе престанете да јадете бел леб

За многумина лебот е омилена намирница без која не можат да си го замислат днеот. Но, таа бомба од јаглени хидрати доаѓа во многу различни облици, од кои некои се штетни за нашето тело и линијата која сакаме да ја држиме.
Read more

Пекарите се заканија: Ако се замрзне цената на лебот, ќе го прекинеме производството

Пекарската индустрија се закани дека нема да произведува леб доколку Владата ја донесе мерката за замрзнување на неговата цена на 33 денари.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more