леб

Пекарите се заканија: Ако се замрзне цената на лебот, ќе го прекинеме производството

Пекарската индустрија се закани дека нема да произведува леб доколку Владата ја донесе мерката за замрзнување на неговата цена на 33 денари.
Read more

Што ќе се случи во телото ако целосно престанете да јадете леб?

Ако го јадете во големи количини, ќе внесете многу калории и веројатно ќе добиете некој килограм вишок.
Read more

Неколку начини како да препознаете дали црниот леб е вистински или обоен

Во морето од безброј видови леб што се нудат денес, луѓето често купуваат црн леб врз основа на фактот дека е поздрав од белиот, но не секогаш се сигурни дека е вистински црн леб или само личи на таков.
Read more

Лебот ќе поевтини, мелничарите предлагаат активирање на стоковните резерви ако поскапуваат суровините

Мелничарите најавуваат поевтинување на лебот за околу 10% кон крајот на декември или од почетокот на идната година.
Read more

Кој леб е најздрав?

Лебот има одличен вкус, оди со многу јадења, но често слушаме колку е нездрав. Има цели диети насочени кон исфрлање на лебот и другите јаглехидрати од исхраната.
Read more

Зошто во некои ресторани секогаш добивате леб пред главното јадење?

Што имаат заедничко скоро сите ресторани? Маси, столици, готвачи во кујната, келнери и менија. Без овие работи местото не би можело да се нарече ресторан. Сепак, многу ресторани служат леб пред главното јадење.
Read more

Зошто во кесата со леб треба да чувате парче целер?

Нема ништо поиритирачко од тоа кога сакате да направите сендвич и да сфатите дека лебот ви мивлосал. Но, сега, благодарение на британскиот експерт за потрошувачи Том Чрч, постои евтин трик како да не ви се случи ова.
Read more

Како бајатиот леб во само 3 чекори повторно да стане свеж?

Ако пред неколку дена сте купиле убав леб, но не сте успеале да го изедете цел, не фрлајте го. Со овој генијален трик лебот повторно ќе биде како штотуку купен, со убава кора и топла средина.
Read more

Научниците се сигурни: Една намирница е главна причина за дебелеењето

Научниците открија дека салото на стомакот, познато и како висцерално сало, е најштетниот вид на маснотии.
Read more

Како правилно да го чувате лебот за подолго да остане свеж?

Воопшто не е добра идејата лебот да го чувате во пластична кеса и во кутија за леб. Така ќе се исуши, додека во кутијата постои можност да развиел мувла.
Read more

Што се случува со телото ако целосно го исфрлите лебот од исхраната?

Кога планирате да започнете да се храните здраво, лебот често е една од првите намирници што сакате да ги исклучите од вашата исхрана.
Read more

4 вида леб што ги јадат најдолговечните и најздравите луѓе во светот

Областите во кои живеат најдолговечните луѓе во светот се нарекуваат сини зони.
Read more
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more