Левица

Левица: Да се вклучи црвениот аларм поради екстремните температури

Read more

Левица: Таравари и Кочубовски да го вклучат црвениот аларм поради екстремните температури

Само Македонија од земјите во регионот има високи прагови на црвени аларми кога станува збор за опасноста од екстремните временски услови.
Read more

Бесплатно членство во СК на децата од социјално ранливи групи и училиштен прибор и ранче за секое прваче

Бесплатно членување во спортски клубови и бесплатно ранче со училиштен прибор за децата од ранливите групи – ова се двата амандмана од советничката група на Левица, кои беа едногласно прифатени на 42. седница на Советот на Општина Битола.<
Read more

Левица: Скопје се гуши во смет заради конфликтот на ДПМНЕ и Арсовска

Преполни контејнери, диви депонии, ѓубре и смет околу домовите, неискосена трева помеѓу зградите станаа секојдневието кое го „краси“ Скопје.
Read more

Левица: Градоначалникот Хекуран Дука да ги отстрани исцртаните фашистички симболи во Дебар

На едно од најфрекфентните места во Дебар, експлицитно се исцртани фашистички симболи, за што Левица апелира до градоначалникот на Дебар – нивно итно отстранување.
Read more

Охридското крајбрежје заробено од непознати изведувачи - Левица со барање за инспекциски надзор

Партијата Левица извести дека од група граѓани добиле информации за узурпација на охридското крајбрежје со поставување лежалки, педалинки, тезги и друга урбана опрема.
Read more

Левица: 40% од тие што дипломирале ја напуштиле државата

Македонија се соочува со значителен одлив на високообразовани кадри, што годишно изнесува околу 2.500 лица.
Read more

Левица: Изјавите на амбасадорката Агелер го нарушуваат суверенитетот и претставуваат мешање во внатрешните работи на државата

Третирањето на Македонија како субјект поданички подреден на западниот неоимперијализам предводен од САД, домашните политички вазали го позиционираа како норма на поведение.
Read more

Левица: Владата да ги оспори пописните резултати и да спречи бугаризација на Македонците во Албанија

Бугаризацијата на Македонците во повеќе општини во Албанија, како дел од заедничките цели на Софиската и Tиранската платформа, на пописот во соседна Албанија, Еди Рама ја спроведе успешно.
Read more

Левица поднесе кривична пријава против Африм Гаши

Read more

Левица: Пензискиот фонд е доведен пред колапс

Read more

Левица: Уапсени моќници со дрога блиски до Максим и ЗНАМ во Охрид

Во текот на минатата недела, во акција на Охридската полиција, со поголема количина дрога беа уапсени три лица, кои се директни поддржувачи и финансиери на партијата на Максим Димитриевски.
Read more
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more