ЛГБТ

Започнува Викендот на гордоста во Скопје, ќе има изложби и перформанси

Вечерва започнува единаесеттото издание на Викендот на гордоста Скопје 2023.
Read more

Роналдо, Тадиќ, Модриќ и Бускетс го одбија Кејн: На СП нема да носат лента со виножито

Капитените на 4 европски репрезентации не прифатија да носат капитенска лента во боите на виножитото на Мундијалот во Катар.
Read more

Во детската цртана серија Peppa Pig за прв пат беше претставен истополов пар

Во британската цртана серија за деца, „Peppa Pig“, за прв пат се појави истополов пар.
Read more

Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза

МВР презема интензивни мерки во однос на говорот на омраза и тоа е ставено високо на агендата, посебно делот на спроведувањето на Стратегијата за сајбер безбедност и голем дел од граѓаните и препознаваат и пријавуваат, посебно ранливите ка
Read more

Олимписката шампионка Холмс обелодени дека е хомосексуалка

Read more

1 од 6 Американци до 23 години се идентификуваат како ЛГБТ+

Повеќе од било кога Американци се идентификуваат како лезбејки, геј, бисексуалци, трансродови или сѐ уште неодлучени.
Read more

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Парламентот на Црна Гора денеска го изгласа Законот за животно партнерство со лице од истиот пол.
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more