ЛГБТИ

Американскиот Сенат донесе важен закон за истополовите бракови

Американскиот Сенат вчера усвои нацрт-закон со кој се заштитуваат истополовите бракови низ САД, мерка што доаѓа како одговор на загриженоста дека Врховниот суд може да ја поништи одлуката од 2015 година со која с
Read more

Русија со нов дискриминаторски закон: Не смее ни да се зборува за ЛГБТИК луѓето

Руските пратеници ги поддржаа амандманите на постоечкиот закон со кој се забранува дискусија за односите и прашањата на ЛГБТИК јавно или на интернет помеѓу возрасни и деца.
Read more

Пукање во геј бар во Братислава: Тинејџер уби две лица, па себе

Вооружен 19-годишник синоќа во Братислава уби двајца мажи и тешко повреди келнерка во популарен ЛГБТИ+ паб во центарот на градот, соопшти полицијата. 
Read more

Кубанците на референдум рекоа „да“ за легализација на истополовите бракови

Кубанците со големо мнозинство ги одобрија хомосексуалните бракови и посвојувањето на референдум што се одржа во неделата и беше поддржан од владата, кој исто така ги зајакна правата на жените, соопшти во вчера националната изборна комисиј
Read more

ЕвроПрајд во Белград има нова рута: Ќе се собереме и покрај забраната на МВР

Организаторите на ЕвроПрајд до Владата на Србија поднесоа петиција со 27.000 потписи за одржување на Прајд.
Read more

Вучиќ: Српското МВР ќе донесе одлука за Еуропрајд 96 часа пред планираниот собир

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека Министерството за внатрешни работи „во согласност со Уставот и законите“ ќе донесе одлука за ЛГБТ настанот Европрајд, 96 часа пред планираниот собир.
Read more

Иран осуди на смрт две активистки за ЛГБТК+ права

Две активистки за права на ЛГБТК+ лицата се осудени на смрт во Иран под обвинение за промовирање хомосексуалност, соопштија денеска активисти и апелираа меѓународната заедница да спречи извршување на пресудата.
Read more

Пукањето во геј клубот нема да ја спречи борбата за еднакви права, рече норвешкиот премиер

Смртоносното дивеење на вооружен маж во геј клуб и друга локација во центарот на Осло во саботата нема да ја прекине борбата за правата на сите поединци за слободен и безбеден живот, изјави норвешкиот премиер Јон
Read more

Литванија чекор поблиску до признавање на истополовите партнерства

Read more

Прв јавен геј бакнеж на хрватски политичар

Балканот полека ги руши стереотипите околу ЛГБТИ заедницата, особено кога станува збор за јавни личности кои се изјасниле дека се геј.
Read more

Колку е нечујна трансфобијата во високото образование?

Трансфобијата, во основна смисла, се однесува на секое изразување на страв или омраза насочено кон луѓето кои се трансродови, небинарни или родово неконформистички.
Read more

Режисерот Филиповиќ во боите на виножитото: Не постои дел од мене од кој се срамам

Српскиот режисер Стеван Филиповиќ преку статус на Twitter ѝ соопшти на јавноста дека е припадник на ЛГБТИ + популацијата.
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more