ЛГБТИ

Јужна Кореја ги призна правата на истополовите парови да делат здравствено осигурување

Јужнокорејскиот суд донесе значајна одлука со која за првпат се признаваат правата на истополовите парови, а активистите ја поздравија пресудата како голема победа за правата на ЛГБТК+ луѓето во земјата.
Read more

Папата Франциск: Имате геј дете? Не го осудувајте, дајте му поддршка

Папата Франциск денеска им порача на родителите на деца хомосексуалци дека не треба да ги осудуваат, туку да ги поддржуваат децата.
Read more

УЕФА ги одби Германците: Алијанц Арена нема да блесне во боите на виножитото

Германците планираа стадионот во Минхен да блесне во боите на виножитото за утрешниот натпревар против Унгарците, но УЕФА им забрани да го сторат тоа.
Read more

Скопје Прајд ќе се одржи на 26 јуни под слоганот „Вон ѕидовите!“

Втората Парада на гордоста во Скопје ќе се одржи на 26 јуни 2021 (сабота), во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ).
Read more

ЛГБТ знамето се развеа пред многу цркви во Австрија, се бунтуваат против Ватикан

Католичката црква во парохијата Хард е една од многуте во Австрија кои одлучија да го постават знамето на виножитото во знак на солидарност со ЛГБТ заедницата, откако Ватикан минатиот месец објави одлука дека Цркв
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more