ЛГБТИ

Прв јавен геј бакнеж на хрватски политичар

Балканот полека ги руши стереотипите околу ЛГБТИ заедницата, особено кога станува збор за јавни личности кои се изјасниле дека се геј.
Read more

Колку е нечујна трансфобијата во високото образование?

Трансфобијата, во основна смисла, се однесува на секое изразување на страв или омраза насочено кон луѓето кои се трансродови, небинарни или родово неконформистички.
Read more

Режисерот Филиповиќ во боите на виножитото: Не постои дел од мене од кој се срамам

Српскиот режисер Стеван Филиповиќ преку статус на Twitter ѝ соопшти на јавноста дека е припадник на ЛГБТИ + популацијата.
Read more

Книжарница казнета за неозначување детска книга за ЛГБТК семејство

Книжарница во Унгарија е казнета со околу 700 евра, бидејќи книга за деца во која се зборува за хомосексуално семејство не била соодветно обележана како „книга што не го претставува нормалното семејство“.
Read more
filter

Скопје Прајд: Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од општеството и ги заслужуваат човековите права и слободи

Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од нашето општество и ги заслужуваат човековите права и слободи како секој граѓанин, порачаа учесниците на денешната втора Парада на гордоста што се одржа во Скопје.
Read more

Заев: ЛГБТИ заедницата ја има мојата поддршка за својата кауза

Премиерот Зоран Заев во пресрет на денешната Парада на годорста во македонската престолнина упати поддршка до ЛГБТИ заедницата.
Read more

Морачанин: Да придонесеме за целосно почитување на правата на ЛГБТИ луѓето

Скопје, 13 декември 2020 (МИА) – По повод Меѓународниот ден на човековите права – 10 декември, во Собранието на Република Северна Македонија во соработка со Националната мрежа против хомофобија и трансфобија пред
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more