ЛГБТИК

Русија забранува „ЛГБТ пропаганда“ кај сите возрасти

Руските пратеници денеска го поддржаа предлог-законот со кој би се проширила постоечката забрана за промовирање на „ЛГБТ пропаганда“ меѓу децата за да ги вклучи луѓето од сите возрасти, што критичарите го гледаат
Read more

Иран осуди на смрт две активистки за ЛГБТК+ права

Две активистки за права на ЛГБТК+ лицата се осудени на смрт во Иран под обвинение за промовирање хомосексуалност, соопштија денеска активисти и апелираа меѓународната заедница да спречи извршување на пресудата.
Read more

Литванија чекор поблиску до признавање на истополовите партнерства

Read more

Фетел: Сакав да испратам порака дека секој има еднакви права на љубов

Четирикратниот светски шампион во Формула 1, Себастијан Фетел денеска изјави дека „сакал да испрати порака“ кога облекол маица во бои на виножито пред трката за Големата награда на Унгарија, во знак на протест против законот што го усвои у
Read more

ЕУ почна правна постапка против Унгарија и Полска во врска со правата на ЛГБТИК луѓето

Европската Унија презеде правни активности против Унгарија и Полска за кршење на основните права на ЛГБТИК луѓето.
Read more

Американските пасоши наскоро со графа за трет пол

Во американските патни исправи наскоро ќе се појави одредница за трет пол за „небинарни, интерполови и неприлагодливи на пол лица“, односно оние кои не се ограничуваат на машки и женски пол, јавија синоќа од Стејт департментот.
Read more

УЕФА се попишмани: Гордо ги носиме боите на виножитото

Германија денеска од 21 часот во Минхен го игра натпреварот од последното коло во групната фаза од ЕУРО 2020, против Унгарија.
Read more