Лига Европа

Извлечен најспектакуларниот пар во Лига Европа, судир на Барса и Јунајтед

Откако беа извлечени осминафиналните двојки за Лигата на шампионите, УЕФА ја направи и жрепката за второто по ранг европско клупско натпреварување, Лига Европа, каде фортуната даде неколку интересни дуели.
Read more

Лига Европа: Одложениот натпревар Арсенал - ПСВ презакажан за 20 октомври

Натпреварот од 2. коло во фудбалската Лига Европа меѓу лондонски Арсенал и ПСВ од Ајндховен, кој беше закажан за 15 септември, но одложен поради смртта на британската кралица Елизабета II, ќе се одигра на 20 октомври, објави УЕФА.
Read more

Познати групите во Лига Европа

Со жрепка попладнево во Истанбул е одреден составот на групите во второто по ранг клупско натпреварување во организација на УЕФА, Лига Европа.
Read more

Седлоски: Одиме на победа со два разлика

Македонскиот фудбалски првак Шкупи утре ќе го игра реваншот од третото квалификациско коло за Лига Европа. Противникот на чаирчани, Шамрок од Ирска на првиот натпревар пред четири дена победи со 3:1.
Read more

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Read more
filter

УЕФА одлучи каде ќе се играат финалињата наредната 2023 година

Натпреварувачкиот комитет на УЕФА, кој денеска се состана во Виена за да го одбележи Конгресот на европската куќа на фудбалот, дефинитивно утврди дека финалето на Лигата на шампионите за сезоната 2022/23 ќе се игра на стадионот „Ататурк“ в
Read more

Приведени над 30 навивачи пред вечерашниот дуел Ајнтрахт – Вест Хем

Пред вечерашниот реванш полуфинален натпревар во рамките на Лига Европа меѓу Ајнтрахт и Вест Хем германската полиција во Франкфурт има полни раце работа во справувањето со фудбалските хулигани.
Read more

Конечно откриено како 30.000 навивачи на Ајнтрахт влегоа на Камп Ноу

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта, на прес-конференција го откри начинот на кој 30.000 навивачи на Ајнтрахт од Франкфурт дојдоа на стадионот „Камп Ноу“ и им дадоа поддршка на своите играчи во реваншот од четвртфиналето на Лига Европ
Read more
play_arrow

Истрага во Барселона: Како се најдоа дури 30.000 Германци на трибините?

Фудбалерите на Ајнтрахт ја елиминираа Барселона во четвртфиналето од Лига Европа, а освен поразот од Каталонците, боли и тоа што на трибините на „Камп Ноу“ имаше околу 30.000 навивачи на германскиот клуб.
Read more
play_arrow

Познати полуфиналистите и во Лига Европа и во Конференциската лига

Вест Хем - Ајнтрахт и Лајпциг - Ренџерс, односно Лестер - Рома и Марсеј - Фејнорд се двојките кои ќе се борат за пласман во финалињата на двете европски натпреварувања од понизок ранг.
Read more

Чави се правда: Тревата не беше добра

Read more
play_arrow

Барса се спаси од пораз во Франкфурт, реми меѓу Вест Хем и Лион

Фудбалерите на Ајнтрахт и Барселона ремизираа 1:1 на Дојче Банк Парк во првиот натпревар од четвртфиналето на Лига Европа.
Read more
реклама

Зеленски со критики до Кличко: Не ја заврши добро работата

Read more

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Најстариот актер од серијата „Squid Game“ обвинет за сексуално вознемирување

Read more

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more