ЛОИ 2020

play_arrow

Астронаутите со акробации од вселената се збогуваа од Игрите во Токио

Вчера завршија Олимписките игри во Токио, а од нив се збогуваа и астронаутите кои се наоѓаат на Меѓународната вселенска станица.
Read more

Бразил ќе ги казни „златните“ олимписки фудбалери

Олимпискиот комитет на Бразил денеска испрати соопштение во кое се наведува дека ќе преземе одредени мерки против бразилската олимписка фудбалска репрезентација која освои злато во Токио, поради одбивањето на браз
Read more

Кој има корист од рангирањето на освоените олимписки медали?

Златото пред сѐ или сепак се сметаат и среброто и бронзата?
Read more

Американците најуспешни, македонските олимпијци на 77. место со едно сребро

САД на последниот натпреварувачки ден ја престигна Кина според бројот на освоени златни медали на Олимписките игри во Токио на кои одличја освоија вкупно 93 држави, а македонскиот состав со еден сребрен медал заврши на 77.
Read more

Историското злато во новиот олимписки спорт оди во Словенија

Словенечката репрезентативка Јања Гарнбрет денеска влезе во историјата на Олимписките игри како освојувачка на првиот златен медал во спортски болдеринг (bouldering), спорт што ја имаше својата премиера во годинаш
Read more

Instagram го блокираше профилот на најбрзата жена во светот

Елејн Томпсон-Хера, двојната спринтерска шампионка на Олимписките игри во Токио, е блокирана на Instagram откако објави видео од нејзините трки.
Read more

Одбојкарките на Србија во полуфинале со САД на Олимписките игри

 Женската одбојкарска репрезентација на Србија ќе игра во полуфиналето на Олимпијадата во Токио.
Read more

Американецот остана без злато иако истрча побрзо од стариот светски рекорд

Трката на 400 метри со пречки во Токио понуди многу возбудувања и беше една од најдобрите во историјата на Олимпијадата.
Read more

Асенсио ѝ донесе финале на Шпанија на олимпискиот турнир во фудбал

Фудбалските репрезентации на Бразил и Шпанија ќе играат во финалето на олимпискиот турнир во Токио.
Read more
play_arrow

Холандска атлетичарка чудесно победи откако падна 300 метри пред целта

Сихан Хасан освои златен медал за 5.000 метри на Олимписките игри во Токио, но тоа што го направи на трката на 1.500  метри е веројатно досега невиден подвиг во атлетиката.
Read more
play_arrow

Фудбалерите на Бразил на пенали преку Мексико до финалето на ЛОИ

Фудбалската репрезентација на Бразил ќе игра во финалето на Олимписките игри во Токио. „Кариоките“ попладнево во првото полуфинале славеа победа над Мексико со 4:1 по изведување на пенали.
Read more

Најголемата сензација во Токио: Полицаец роден во Тексас кој не знае англиски

Италијанецот Ламонт Марсел Џејкобс е победник на трката на 100 метри на ЛОИ во Токио.
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more