Mac

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Apple планира да развие апликација за управување со лозинки, односно кодови, кои ќе бидат дел од идните верзии на оперативни системи наменети за iPhone и Mac, тврди новинарот на Bloomberg, Марк Гурман.
Read more
filter

MacBook Air со 15-инчен екран конечно стана реалност, чини 1.299 долари

Она за што долго време се шпекулираше конечно се оствари, Apple конечно го претстави MacBook Air во со нетрпение очекуваната варијанта од 15 инчи.
Read more

Mac Pro со чипот M2 Extreme се очекува следната година

Иако првично се очекуваше Apple да го претстави новиот Mac Pro подоцна оваа година, промоцијата на уредот се чини дека е одложена за 2023 година.
Read more

Monterey ќе биде новата верзија на macOS

Откако минатогодишниот macOS Big Sur го донесе долгоочекуваниот facelift, односно освежување, како и големи промени во апликациите како што се Safari, Maps и Messages, сега доаѓа новиот macOS Monterey.
Read more

Кој е вирусот што зарази 30.000 Mac компјутери?

Истражувачите од безбедносната компанија Red Canary тврдат дека скоро 30.000 Mac уреди низ целиот свет се заразени со мистериозен малициозен софтвер, односно малвер.
Read more
реклама