мачки

Шефовите на влади доаѓаат и си одат, но тој останува: Мачорот Лари во Лондон го пречека шестиот премиер

Сиво-белата мачка, која ја носи титулата „ловец на глувци“, е видена како се шета околу познатата црна врата – канцеларијата што сега ќе ја дели со својот шести премиер.
Read more

Топ 5 популарни пролетни цвеќиња што се отровни за мачките

Пролетта пристигна и додека многумина планираат да ја украсат својата градина и ентериер со цвеќиња, треба да внимавате ако имате мачки бидејќи одредени видови се отровни за вашите миленици.
Read more
play_arrow

Зошто конзервите треба згмечени да се фрлаат во ѓубре?

Иако за многумина ова може да изгледа како незначаен чекор, неодамнешниот настан на социјалните мрежи нè потсетува колку суштински се малите гестови.
Read more

Што значи малиот засек на увото што го имаат многу мачки?

Веројатно сте забележале дека многу мачки имаат мал засек на увото. Дали знаете што значи тоа?
Read more

Кореец уби 76 мачки, почнал да ги мрази оти му го изгребале автомобилот

Маж од Јужна Кореја е осуден на 14 месеци затвор за убиство на 76 мачки во еден од најлошите случаи на суровост кон животните во Јужна Кореја во последните години.
Read more
play_arrow

Вирална снимка од поплавите во Дубаи: Мачка очајно се држи за автомобил

Полицијата во Дубаи во силните поплави по невидениот обилен дожд спаси мачка, а моментот на нејзиното спасување е споделен на интернет.
Read more

Сте се запрашале ли некогаш зошто вашата мачка мрази да ја бањате?

Општо познато е дека повеќето мачки мразат вода, а теориите најмногу укажуваат на прецизните навики за чистење на мачките, нивната склоност да чувствуваат студ по капењето и нивното потекло од пустина.
Read more
play_arrow

Урнебесна реакција на куче во страв од мачка: Некој да го потсети дека е пит бул

Снимка од питбул како гледа мачка во страв на TikTok насмеа многу корисници, а за неколку дена беше прегледана дури 45 милиони пати.
Read more

Зошто некои мачки се кријат во плакар? Може да биде знак дека нешто не е в ред

Сопствениците на мачки порано се наоѓаа во ситуација кога ќе го затекнат своето крзнено милениче како се излежува во плакар или полица.
Read more
play_arrow

Мачорот ме лиже, да го лизнам и јас да види како е

Една тиктокерка решила да му врати на својот мачор мило за драго. Бидејќи нејзиниот љубимец често ја лижел, си купила јазик играчка и решила да му покаже како е на своја кожа кога некој те лиже без да сакаш.
Read more
play_arrow

Човек, помогни ми со мачево

Оваа мама мачка носејќи го своето маче в уста трчала кон двајца луѓе. Го провериле нејзиното маче и откриле дека телото му е ладно. Го однеле на ветеринар на итно лекување. Во меѓувреме, мачката отишла и донела уште едно маче.
Read more
filter

Ветеринар издвои 4 раси на мачки што не би сакал да ги поседува

Ако сте размислувале да вдомите мачка бидејќи тие бараат помалку грижа од кучињата, можеби ќе сакате убаво да размислите за која раса да се одлучите.
Read more
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more