Маи

filter

Словенечкиот Индијана Џонс откри досега непознат град на Маите

Досега непознат древен град на Маите е откриен во џунглите на Јужно Мексико, соопшти антрополошкиот институт на таа земја, додавајќи дека пред повеќе од илјада години најверојатно бил важен центар.
Read more

Во Чичен Ица откриена камена плоча со двајца играчи со топка и хиероглифи

За време на ископувањата во Црвената куќа на локалитетот Чичен Ица, археолозите откриле камена плоча поврзана со познатата ритуална игра на древните Маи.
Read more
filter

Кратка приказна за кецал, светата птица на Маите и Ацтеките

Оваа птица можеби нема распон на крилјата како андиски кондор, ниту моќни канџи како орелот, но затоа поседува извонредна убавина поради која станала предмет на желба и инспирација за бројни митови и божества.
Read more

Древните Маи со векови се труеле со жива

Токсичното ниво на загадување со живо неочекувано е откриено на стари археолошки локалитети каде некогаш царувале Маите, што би можело да биде една од причините која влијаела на нивното исчезнување.
Read more
filter

Научниците ја откриваат тајната на издржливата сина боја на Маите

Научниците сè уште расправаат за тоа како е откриена мајанската сина боја, еден од најотпорните пигменти што и по 1.500 години сè уште ги краси храмовите на оваа древна цивилизација.
Read more

Научници открија како Маите и Ацтеките го вршеле обредот на вадење срце

Резултатите од деталното проучување на контроверзните ритуали карактеристини за народите од предколумбиската Централна Америка, за време на кои свештениците го ваделе срцето од телото на жртвата, покажуваат дека тоа се правело на три разли
Read more
filter

Археолошките убавини на Мексико

Мексико изобилува со остатоци од старите домородни народи почнувајќи од Олмеците, па Теотиваканците, Маите, Запотеците, Толтеците и Ацтеките кои зад себе оставиле неверојатни градби.
Read more

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Група археолози од Мексико и од американскиот Универзитет на Аризона открија древна тврдина во југоисточно Мексико, за која се верува дека е најстарата градба што им припаѓала на старите Маи.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more