Македокс

Отворен повик за автори со креативни документарни проекти за учество на МакеКоПроДокс Форум 2024

МакеКоПроДокс форумот на Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс има за цел да развие стратешки план за зајакнување на копродукциите на документарниот филм помеѓу земјите од Балканот.
Read more

МакеДокс е во потрага по шестата генерација Докуникулци

Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс е во потрага по шестата генерација „Докуникулци“ на возраст од 14 до 18 години, кои сакаат да бидат дел од едногодишната работилница за креативен документарен филм.
Read more

МакеДокс ќе промовира ВОД-платформа на Берлинскиот филмски фестивал

Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс, во склоп на европскиот филмски маркет на Берлинскиот филмски фестивал, на 18 февруари ќе ја промовира новата ВОД-платформа - doc-around-europe
Read more

Во Светиниколско и Велешко започнува Патувачкото кино на МакеДокс

Здружението за промоција на документаристика МакеДокс ги почна активностите поврзани со Патувачкото кино, кое е во симбиоза со Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс.
Read more

Доделени наградите на 14-тиот МакеДокс и 5-тиот МакеКоПроДокс форум

Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс со своето 14.
Read more
play_arrow

Денеска последна вечер на МакеДокс, ќе се доделат и наградите

Филмската програма на 14.
Read more

Почна 14. Македокс – што ќе гледаме викендов?

Со високо подигнати главици кромид во рацете, веќе традиционален поздрав на фестивалската екипа до публиката, која до последно место го исполни Куршумли-ан, на 17 август почна 14.
Read more

В четврток во Куршумли-ан се отвора 14-тото издание на МакеДокс

Одбројуваме до отворањето на 14. издание на Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс, кој ќе се одржи од 17 до 24 август во Скопје под мотото #пресечи (#cutit).
Read more

Македокс најави богата фестивалска програма за 14-тото издание

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ во своето 14-то издание ќе се одржи од 17 до 24 август во Скопје и по тој повод денеска, 10 август, на платото пред Младинскиот културен центар, се одржа прес-
Read more

Отворен повик за петтата генерација Докуникулци на МакеДокс

Здружението за промоција на документаристика МакеДокс е во потрага по петтата генерација на Докуникулци на возраст од 14 до 18 години кои сакаат да бидат дел од годинешната работилница за креативен документарен филм.
Read more

Почна Зимскиот МакеДокс: Бесплатно гледање доку филмови онлајн на Глеј

Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс почна со програмата Зимски МакеДокс, со која онлајн се прикажуваат победниците на фестивалите на четири основачи на документарната мрежа Doc Around Europe.
Read more
play_arrow

„МакеДокс“ сними и објави две видеохроники од втората етапа на Патувачкото кино во Преспа

Екипата на „МакеДокс“ сними и објави две видеохроники од втората етапа на Патувачкото кино, која се одвиваше во регионот на Преспа.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more