Македонци во Бугарија

play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Премиерот Димитар Ковачевски денеска повторно ги повика бугарските власти да ги почитуваат пресудите на Судот за човекови права во Стразбур, коишто Бугарија ги нема спроведено до денес во однос на почитувањето на правата на здружување на М
Read more

Приведени 4 лица за вандализмот врз македонскиот клуб во Благоевград

Read more

Искршено стаклото на влезот на македонскиот клуб во Благоевград

Read more

Османи: Во Софија ќе го отворам прашањето за отворање на македонски културен центар во Благоевград

Се разбира, покрај другите, утре ќе го покренам и прашањето за отворањето на Македонскиот културен центар во Благоевград, сето тоа во функција на заемната промоција на културата во двете држави, истакна денеска министерот за надворешни раб
Read more

Божинов од ОМО Илинден најави отворање на приватен македонски клуб во село кај Пловдив

Македонците од Бугарија не се откажуваат од формирање на приватни македонски клубови, по затворањето на клубот „Никола Вапцаров“ во Благоевград.
Read more
play_arrow

Апасиев го конфискувал USB-то со бугарски провокаторски песни во Благоевград

Read more

Градоначалникот на Благоевград: Ниту сум дозволил, ниту сум забранил отворање приватен македонски клуб

Градоначалникот на Благоевград, Илко Стојанов, за бугарскиот весник 24 Часа изјави дека ниту издал дозвола, ниту забранил отворање на приватен македонски културен клуб.
Read more

Стејт департмент: Бугарија го крши правото на слобода на здружување на Македонците во таа држава

Американскиот Стејт департмент во Извештајот за човековите права за 2022 година во делот за Бугарија, наведува дека тамошните власти продолжуваат да го кршат правото на слобода на здружување на групите на етничките Македонци во таа држава.
Read more

Пендаровски: Нема ништо спорно во мојата средба со Македонците од Бугарија

Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема аргументи за реакција од бугарска страна по неговата средба со здруженија на Македонците од Бугарија, затоа што, како што нагласи и од соопштението и од изјавите по средбата, можело да се зак
Read more

Мицкоски: Да се почитува правилото на реципроцитет при внесувањето на Бугарите во Уставот

Во однос на прашањето за внесувањето на Бугарите во Уставот на државата треба да се почитува правилото на реципроцитет, односно потребно е да се разговара и за внесување на Македонците во бугарскиот Устав и почитување на пресудите од Европ
Read more

Левица: СДСМ и ДУИ ќе се борат до крај во намерата да ги дораспродадат националните интереси

Очигледно е дека СДСМ и ДУИ ќе се борат до крај во намерата да ги дораспродадат националните интереси, без разлика на тоа кој партиципира во владиниот состав на делегитимираната Влада.
Read more

Македонците од Бугарија договорија средба со Пендаровски

Делегација на организациите на обесправените Македонци во Бугарија доби одобрение за средба со претседателот Стево Пендаровски.
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more