Македонци во Грција

Судот во Лерин ги одби тужбите и барањата за забрана на Центарот за македонски јазик

Центарот за македонски јазик во Грција денеска информира дека Основниот суд во Лерин, во две посебни одлуки, официјално одби повеќе барања/тужби за поништување на првичната одлука за одобрување на барањето за неговата регистрација.
Read more
play_arrow

Грчка лингвистка: Македонскиот јазик во Грција се зборува од VI век

Read more
play_arrow

Како звучи диско забава во Лерин?

Диџеј Christaf, или Христос Стафидас, ги освои симпатиите на TikTok објавувајќи видео од забава во дискотеката Fabrik во Лерин каде тој пушта музика.
Read more
play_arrow

Македонци од Грција со ќотек му се заканија на Каракачанов

Македонци од Воден, Лерин и Костурско преку видео обраќање јавно му се заканија на бугарскиот политичар Красимир Каракачанов, познат го негаторските ставови кон македонскиот народ.
Read more
play_arrow

Пападакис: Во Грција постојат неколку македонски дијалекти

Грчкиот новинар Јоргос Пападакис, кој е дел од македонското малцинство во оваа соседна земја, го искажа незадоволството на неговите сограѓани Македонци од  унилатералната изјава за македонскиот јазик објавена од МНР.
Read more

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Конечно Министерството за култура на Република Грција официјално го регистрираше друштвото „Крсте Петков Мисирков“ од Воден кое сега може најлегално да дејствува.
Read more
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more