Македонија Бугарија

Дац и Александар Митевски во посета на македонскиот КИЦ во Софија

Музичките ѕвезди Драган Спасов - Дац и Александар Митевски, придружувани од хармоникашот Војче Петрушев, минатата недела го посетија и Културно-информативниот центар (КИЦ) на Република Северна Македонија во Софија.
Read more

Ќучук: Да се врати довербата меѓу С. Македонија и Бугарија, историјата да се остави на историчарите

Билатералните прашања да се решаваат во билатерален формат, а историјата треба да биде оставена на историчарите. Важен дел од секоја рамка се добрососедските односи.
Read more

Захариева: Не е точно дека Бугарија го оспорува македонскиот идентитет

Софија, 16 февруари 2021 (МИА) – Не е точно дека Бугарија го оспорува македонскиот идентитет. Тоа е лага, вели буагарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева во интервју за zoom.mk.
Read more

Захариева: Не може вака да продолжат односите со Северна Македонија

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, во интервју за софискиот дневен весник „24 часа“, вели дека е факт, дека е направена видлива и активна политика на Бугарија на Балканот.
Read more

Интервју со Хари Локвенец: Имаме амбициозна временска рамка за пругата кон Бугарија

Не мал е бројот на компании што во овој момент се интересираат за учество на проектот за изградба на првите две фази од пругата кон Бугарија, вели во интервју за МИА Хари Локвенец, директор на ЈП „Македонски железници“ Инфраструктура.
Read more

Захариева: Бугарија нема да прави компромис со своите национални интереси

Бугарија како членка на ЕУ продолжува да ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан и не се точни и крајно се неосновани тврдењата дека Бугарија влегува во „белградски“ и „странски сценарија“ запирајќи го влезот на Се
Read more

Пендаровски: Изјавите за историја од бугарски политичари не ја подобруваат атмосферата за преговарање

Ставот на македонското државно раководство е да се разговара за враќање на довербата, која беше нарушена во изминатата година, и за страничните прашања кои се второстепени во овој момент, а тоа се инфраструктура, енергетско поврзување, сор
Read more

Ангелов: Тешко е да се препознае напредок во бугарско-македонските односи

Соседските односи меѓу Бугарија и Северна Македонија одбележаа невиден напредок по потпишувањето на Договорот за добрососедство и имаше низа заеднички настани на лидерите од двете земји.
Read more

Заев: Верувам во решение со Бугарија без оспорување на македонскиот идентитет и јазик

За македонскиот идентитет и јазик ниту се разговарало и преговарало ниту ќе се разговара и преговара. Може да добиеме уште 100 ултиматуми, уште 10 пати вето и блокада, на овие прашања нема да разговараме.
Read more

Пораки до Скопје и Софија да се ангажираат за решение, а времето да се искористи и за интензивирање на реформите

Интеграцијата на Северна Македонија во Европската Унија нема алтернатива, а со цел деблокирање на усогласувањето на преговарачката рамка за земјата важно е да се работи со Бугарија на надминување на разликите и времето да се искористи земј
Read more

ОЈО Струга оформи предмет за запаленото бугарско знаме на карневалот во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга оформи предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на одржувањето на Вевчанскиот карневал било запалено знаме на Република Бугарија.
Read more

EurActiv: Бугарија се обидува да ја смени тактиката кон Скопје

Бугарија се обидува да ја смени тактиката кон Скопје, откако земјата во декември го блокираше патот на Северна Македонија кон Европската Унија, а вчера бугарската министерка за надворешни работи му го презентираше на специјалниот пратеник
Read more
реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more