Македонија Бугарија

Нимиц: Посебноста на македонскиот јазик е светски призната и потврдена, за идентитет не може да се преговара

Посебноста на македонскиот јазик е светски призната и потврдена во Обединетите нации, вели поранешниот медијатор за спорот со името, Метју Нимиц.
Read more

Резолуцијата за државните позиции за евроинтеграциите во собраниска процедура

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ во Собранието ја поднесе Предлог – резолуцијата за утврдување на македонските државни позиции по однос на евроинтеграциите и блокадите кои што се наметнуваат.
Read more

Мицкоски: Очекувам ДУИ барем еднаш да застане зад интересот на нивните сограѓани

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека очекува ДУИ да застане зад интересот на своите сограѓани и да ја поддржи резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за црвените линии во преговорите со Бугарија.
Read more

Османи: Португалскиот предлог е јазикот да се реши со две унилатерални изјави

Согласно предлогот на португалското претседателство со ЕУ за решавање на прашањето со Бугарија, а којшто се однесува на јазикот, е тоа прашање да се реши со две унилатерални изјави, и на Северна Македонија и на Бугарија, појасни денеска во
Read more

Заев: Не сум оптимист дека до 22 јуни може да се реши прашањето со Бугарија

Премиерот Зоран Заев не е оптимист дека до 22 јуни може да се дојде до решение со Бугарија, а со тоа и до одблокирање на процесот за почнување на преговори на Северна Македонија со ЕУ, пред сè поради тоа што таму во момент
Read more

Јарц: Надминувањето на спорот помеѓу Скопје и Софија е многу важно за словенечкото претседателство

Словенечкиот амбасадор во ЕУ, Изток Јарц, за МИА изјави дека проширувањето и пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија се од голема важност за словенечкото претседателство со ЕУ, кое започнува на први јули, јави дописничката н
Read more
play_arrow

Пендаровски и Радев: Заедничкото патување и оддавање почит на Светите Кирил и Методиј можност за обнова на дијалогот и довербата

Како можност за обновување на дијалогот и довербата и за зајакнување на односите меѓу Северна Македонија и Бугарија во духот на Договорот за соработка, пријателство и добрососедство, ги оценија претседателите Стево Пендаровски и Румен Раде
Read more

Пендаровски и Радев заедно патуваат во Рим на чествување на светите браќа Кирил и Методиј

Македонска и бугарска делегација на 26 овој месец со заеднички активности во Рим ќе го слават делото на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.
Read more

Бугарија: Отворени сме за дијалог со С. Македонија, состанок кога ќе се исполнат потребните услови

Бугарија останува останува отворена за отворен дијалог и соработка со Република Северна Македонија, но сите состаноци мора да се одржат под одредени услови, се наведува во официјалната изјава на новиот министер за надворешни работи Светлан
Read more

Борисов: Делчев е меѓу најсилните симболи во заедничката историја со Северна Македонија

Read more

Рама: Бугарија ја блокира Северна Македонија за свои интереси

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Бугарија го блокирала процесот на евроинтеграција на Северна Македонија за свои интереси.
Read more

ЕП го усвои Извештајот за С. Македонија, не помина амандманот за провокациите на Бугарија

Европскиот Парламент вчера ја усвои резолуцијата за Северна Македонија. со која се поздравуваат напорите на земјата во реформите за членство во ЕУ и се охрабруваат Скопје и Софија да изнајдат взаемно прифатливо решение околу спорот поради
Read more
реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Пожарот кај Кочани локализиран и ставен под контрола

Read more

Поради неисплатени плати работник во Германија сруши половина зграда

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more