Македонија Бугарија

Бугарите се веќе внесени во Уставот, тропаме на веќе отворена врата, смета академик Камбовски

Read more

САД ја поздравуваат деескалцијата на реториката меѓу Софија и Скопје

Read more

Скопје со осуди на најновите провокации од Бугарија, се очекува реакција и на Софија

Македонските власти вчера изразија осуда на инцидентите на преминот „Деве Баир“ во саботата, каменувањето на Македонскиот клуб во Благоевград и недоличните и навредливи изјави на бугарски политичари, изразувајќи
Read more

Мицкоски: Бугарија влегува во конфликт на ниво на студена војна

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во коментар на последните случувања со Бугарија денеска изјави дека предупредувале на ваквите случувања, како резултат на отстапките што ги направила нашата Влада.
Read more

Османи од Софија: Да го прекинеме циклусот на провокации и насилство од двете страни

Мора да го прекинеме овој циклус на провокации и насилство од двете страни и да ја наметнеме нашата позитивна агенда која двете влади се обидуваме макотрпно да ја изградиме.
Read more

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Бугарската владина агенција „Патна инфраструктура“ објави дека денеска распишала јавен тендер за избор на изведувач за изработка на идејно-технички проект со детален распоред – план за парцела за изградба на автопатот Ѓуешево-Дупница.
Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Скопје, 2 јули 2022 (МИА) – Владата вчера почна широки консултации за францускиот предлог за деблокирање на евроинтеграциите на земјава, најпрво со коалициските партнери.
Read more

Фуере: Вархеји треба да поднесе оставка

Read more

Франција не го потврдува предлогот лиферуван во медиумите

Француските дипломати во Брисел одбиваат да кажат официјално дали предлогот објавен во бугарските и македонските медиуми е автентичен, јави дописничката на МИА од Брисел.
Read more

Маричиќ: Не сакаме избрзано решение со Бугарија

Досегашното комуницирање со датуми и рокови не ни донесе среќа и успех и сакаме брзо, но не и избрзано решение со Бугарија, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во интервју за „Топ тема“ на телевизијата Телма.
Read more

Османи: Очекуваме конструктивни разговори со новата бугарска Влада и брзо деблокирање на процесот

Очекуваме конструктивни разговори со новата Влада во Република Бугарија, враќање на довербата, разговор по однос на суштинските прашања што ги имаме на маса и брзо деблокирање на процесот.
Read more
play_arrow

БХК: Во Бугарија е опасно да се изјасниш дека си Македонец

Претседателот на бугарскиот Хелсиншки комитет. Красимир Канев, вели во неговата земја е опасно човек да се изјасни дека е етнички Македонец.
Read more
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more