Македонија Бугарија

play_arrow

БХК: Во Бугарија е опасно да се изјасниш дека си Македонец

Претседателот на бугарскиот Хелсиншки комитет. Красимир Канев, вели во неговата земја е опасно човек да се изјасни дека е етнички Македонец.
Read more

Јанша Ја сфаќам позицијата на Бугарија кон С. Македонија, но мора да се најде компромис

Словенечкиот премиер Јанез Јанша за Бугарското национално радио (БНР) изјавил дека ја сфаќа позицијата на Бугарија околу нејзиното вето за почеток на преговорите на Северна Македонија со ЕУ, бидејќи таа е земја членка на Унијата, но дека м
Read more

Каракачанов објави листа на македонски политичари кои се декларирале како Бугари

Нов предизиборен антимакедонски испад на бугарскиот премиер Красимир Каракачанов во обид да си го зголеми пренискиот рејтинг кај бугарските гласачи.
Read more

Захариева: Бугарија наскоро ќе донира вакцини на Северна Македонија

Наскоро ќе донираме вакцини за Северна Македонија, кога ќе имаме доволно количества од ЕУ, вели министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева, јави дописникот на МИА од Софија.
Read more

Захариева: Сите треба да ги смириме емоциите

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја критикуваше изјавата на премиерот Зоран Заев дадена во понеделникот на дебатата на американскиот тинк-тенк Атлантски совет на тема „Северна Македон
Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име Република Северна Македонија и дека придавката „македонски“ ќе се користи само во цитатите на членовите на Комисијата, нагласуваат за МИА од маке
Read more

Се интензивираат преговорите со Бугарија, деновиве размена на предлози за Акцискиот план

Министрите за надворешни работи на С. Македонија и Бугарија се договорија претстојниве денови да се разменат предлози од двете страни за Акцискиот план за спроведување на обврските од Договорот за пријателство од 2017 страна со цел да се н
Read more

Каракачанов: На крај ќе излезе дека и Исус бил Македонец

Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов ги обвини македонските власти за ширење омраза кон Бугарите.
Read more

Захариева: Во С. Македонија има 88.450 Бугари кои добија државјанство врз основа на потекло и се дискриминирани

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева повторно со став дека Бугарија не го негира јазикот и идентитетот на Македонците, туку, таа смета дека процесот бил обратен, односно, како што рече „тие ги негираат правата на Бугарите
Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Имам информација дека овој викенд се распарчува Македонија во Софија и се преговара за иднината на нашиот идентитет.
Read more

Мицкоски побара оставка од Заев, за утре најави блокади во неколку градови

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва на протест пред Владата побара оставка од премиерот Зоран Заев по неговите ставови во интервјуто за бугарската БГНЕС во однос на историјата и за утре најави протести со блокади во неколку градови.
Read more

Димитров: Што ние славиме е наша работа

Скопје, 16 ноември 2020 (МИА) – Ние долго време се обидуваме да дадеме шанса на овој процес, мислам дека јавноста тоа јасно го забележува.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more