Македонија Бугарија

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Бугарското Министерство за надворешни работи ќе испрати нота до Скопје со барање да се гарантира безбедноста на Бугарите кои на 4 февруари ќе отпатуваат во Северна Македонија за одбележување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, најав
Read more

Ковачевски: Инцидентот во Охрид има за цел да го одвлече вниманието од нашата европска иднина

Не оправдувам насилство од каков било тип и секогаш го осудувам и ќе го осудувам, исто како што ќе ја осудам и ќе се спротивставам на секоја провокација која доаѓа од внатре или од надвор, а која што ги повредува чувствата на Македонците и
Read more

Ќучук: Доколку Бугарите не се вклучат во Уставот, тоа ќе го блокира патот на Северна Македонија кон ЕУ

Read more

Генчовска: Позицијата на Бугарија за македонскиот јазик останува непроменета

Read more

Ѓоргиев: Сѐ што беше објавено за заедничко чествување на цар Самоил е апсолутно неточно

Не сум го прочитал францускиот предлог и не знам што содржи, но сѐ што беше објавено за работата на Комисијата и содржината на текстовите кои се усвоени за заедничко чествување на цар Самоил е апсолутно неточно, изјави копретседавачот во з
Read more

Радев: „Францускиот предлог“ е најдобар во моментов, но...

Read more

За Петков е прифатливо поместување, но не и тргање на ветото

Патот на Република Северна Македонија кон Европа е во интерес и на Бугарија, но не пред таму да се гарантираат правата на Бугарите, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков.
Read more

Радев: Владата на Петков да не отстапува од бугарскиот национален интерес во однос на Северна Македонија

Очекувам бугарската Владата строго да се придржува до Декларацијата на Националното собрание на Бугарија, консензусот постигнат на Консултативниот совет за национална безбедност и на волјата на Бугарите за решавање на отворените прашања со
Read more

Петков: Во Северна Македонија и Бугарија има многу јасни сили кои не сакаат добрососедство и стабилност меѓу нив

Во Република Северна Македонија и Бугарија има многу јасни сили кои не го сакаат ова добрососедство и стабилност и ќе ја искористат секоја можност во наредните недели да го блокираат нашиот процес, вели бугарскиот премиер Кирил Петков во и
Read more

Пендаровски: Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади

Скопје, 18 јануари 2022 (МИА) – Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, што ќе придонесе за засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања.
Read more

Петков: Никој не го оспорува вашето идентитетско право

По ниеден начин не ги доведуваме во прашање идентитетот и јазикот на Република Северна Македонија, порача вечерва бугарскиот премиер Кирил Петков.
Read more

Ковачевски: Со Петков ќе разговараме за иднината и за проекти што значат подобар живот за граѓаните на двете држави

На утрешната средба меѓу премиерите на Северна Македонија и Бугарија, Димитар Ковачевски и Кирил Петков, доминантно ќе се разговара на теми од областа на економијата, инфраструктурата, образованието, образовната соработка, иновациите, како
Read more
реклама

Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

Read more

Кое месо е најдобро за здраво срце?

Read more

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more