Македонија Бугарија

Историската комисија апелира: Прашањата за работата на Комисијата од македонска страна да бидат проверувани со нас

Македонскиот тим во мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, денеска преку соопштение до медиумите тврди дека Комисијата никогаш не разговарала и не усогласувала предлог-текстови доставени до владите со цел
Read more

Едвард Џозеф: Време е да се вмеша Бајден и да го заузда бугарскиот национализам

Париз сака да ѝ дозволи на Софија да ги внесе своите билатерални барања во формализираниот преговарачки процес на ЕУ – опасен чекор не само за Северна Македонија, туку и за целата ЕУ.
Read more

Османи: Бугарија веќе има Влада, уште во јануари може да има решение

Скопје, 19 декември 2021 (МИА) – Шефот на дипломатијата Бујар Османи потенцира дека фактот што Бугарија сега има политичка Влада го отвара патот за пронаоѓање решение на спорот и одблокирање на патот на Северна Ма
Read more

МЗ: Повлечени од употреба неискористените вакцини донирани од Бугарија поради истечен рок

Неискористените вакцини против COVID-19 кои беа донација од Република Бугарија, поради истекот на рокот ќе бидат уништени како медицински отпад, потврдија од Министерството за здравство.
Read more

Скопје и Софија остануваат посветени на унапредување на односите, Западниот Балкан и натаму приоритет за Брисел

Премиерите на Северна Македонија и Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, вчера во телефонски разговор се согласија дека одговорите на прашањата што се отворија меѓу двете земји се содржат во Договорот за добрососедство и пријателство, доде
Read more

Предвидени 28,4 милиони евра за заеднички проекти меѓу С. Македонија и Бугарија

Откако Владата на Бугарија на 3 февруари одлучи да го зголеми учеството на средствата од Европскиот фонд за регионален развој за 46 проценти, во рамките на програмата за прекугранична соработка меѓу двете земји, во споредба со тековниот пр
Read more

Ѓоргиев: Придавката „македонски“ останува во записниците на Мешовитата комисија

Придавката македонски била и ќе биде во записниците од работата на Мешовитата комисија со Бугарија, уверува професор Драги Ѓоргиев, шеф на македонскиот тим историчари во Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и обр
Read more

Чешко МНР: Бугарските барања се штетни за процесот на проширување на ЕУ

Чешкото Министерство за надворешни работи за Deutsche Welle соопшти дека Чешка е длабоко разочарана што не беше одобрена Преговарачката рамка за Северна Македонија, со која требаше формално да започнат пристапните преговори со ЕУ.
Read more

Последни обиди да се тргне бугарското вето до крајот на годината

Во очекување на амбасадорскиот состанок на кој германското претседателство повторно ги враќа заклучоците за проширувањето на ЕУ, вклучително и за Северна Македонија, кои беа отстранети минатата недела поради блокадата на Бугарија за прегов
Read more

Лидерот на ОМО Илинден: Не сум Бугарин. Македонија е поделена и еден ден ќе се обедини

Лидерот на ОМО Илинден Пирин, македонското здружение кое соседна Бугарија упорно одбива да го признае, се јави со контроверзна изјава преку својот Facebook профил.
Read more

Влада: Ветото на Република Бугарија е неодговорна геостратешка грешка – македонската иднина е европска

Скопје, 8 декември 2020 (МИА) – Република Бугарија стави вето на почеток на преговорите на Северна Македонија со Европската Унија и со тоа застана на патот на нашата европска интеграција за која во повеќе наврати
Read more
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more