Македонија Бугарија

Пендаровски: Каракачанов не заслужува толку внимание

Не треба да се очекува пробив за отворените прашања меѓу Скопје и Софија сè додека не завршат изборите во Бугарија на 4 април и не се формира новата влада, изјави претседателот Стево Пенадровски во интервју за ТВ 21.
Read more

Да продолжат разговорите со Бугарија, да се заврши со старт на преговорите за членство, порачуваат ЕУ дипломатите

Шефовите на дипломатските мисии на земјите-членки на ЕУ во земјава предводени од евроамбасадорот Дејвид Гир, денеска, на редовниот годишен состанок со премиерот Зоран Заев, покажаа посебен интерес за активностите за решавање на отворените
Read more

Бугарија упати демарш до МНР поради запалено бугарско знаме во Вевчани

Бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов упатил остра вербална нота до македонското Министерство за надворешни работи по информациите дека е запалено бугарско знаме на Вевчанскиот карневал.
Read more

Само со промена на власта во Бугарија, ќе има придвижување на спорот меѓу Скопје и Софија

Скопје, 12 јануари 2021 (МИА) – Можно е да има придвижување на спорот меѓу Скопје и Софија само ако има промена на владејачката коалиција во Бугарија.
Read more

Ретроспектива: Македонија во 2020

Покрај појавата на пандемијата на COVID-19, на политички план нашата земја ја одбележаа голем број настани.
Read more

„Погрешно толкување на историјата“ влезе во последната нацрт-верзија, но не како што бара Софија

Брисел, 16 декември 2020 (МИА) – Битката околу реченицата за „погрешно толкување на историјата“ на која инсистира Бугарија во заклучоците за Северна Македонија, сепак, се најде во последната нацрт-верзија, но не к
Read more

Нова провокација од Бугарија: Го спореди Тито со Хитлер

Објаснувајќи ги причините за блокадата на преговорите на Македонија со ЕУ, бугарската министерка за надворешни работи го обвини Скопје за славење на „мрачниот диктатор Тито“.
Read more