Македонија ЕУ

Османи: Во рамката ќе стои македонски јазик и тој станува официјален во ЕУ

Read more

Северна Македонија му кажа „не“ на Макрон, земјите од регионот разочарани од ЕУ

Брисел, 24 јуни 2022 (МИА) – Самитот ЕУ-Западен Балкан ќе остане запаметен како неуспех на Европската Унија и француското претседателство, ова е ставот на повеќето дипломати присутни на вчерашниот состанок, кој з
Read more

Едвард Џозеф: Време е да се вмеша Бајден и да го заузда бугарскиот национализам

Париз сака да ѝ дозволи на Софија да ги внесе своите билатерални барања во формализираниот преговарачки процес на ЕУ – опасен чекор не само за Северна Македонија, туку и за целата ЕУ.
Read more

Пред вратите на ЕУ: Влез во „Европа со две брзини“ или надежи на помошни тркала?

Една од најмоќните политички алатки на Европската Унија е процесот на проширување, бидејќи европските земји и граѓани имаат голема корист од тоа што нивните соседи се, пред сè, напредни пазарни економии.
Read more
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more